Shefi i spitalit të Wuhan-it vdes nga koronavirusi?

Dr Liu Zhiming nga Spitali Wuchang po pëson reanimim pasi u sëmur rëndë, sipas llogarisë në mediat sociale të një drejtori nga Komisioni Shëndetësor Provincial Hubei, raporton Daily Mail.

Raportet kontradiktore ngjajnë me mbulimin e vdekjes së Dr Li Wenliang, i cili u ndëshkua për kumbimin e koronavirusit dhe humbi jetën e tij ndaj sëmundjes në fillim të këtij muaji.

Spitali i Dr. Li Li mohoi njoftimet për vdekjen e tij, duke deklaruar se ai është ende gjallë.

Një lëvizje e tillë nxiti zemërim tek publiku, i cili akuzoi spitalin për fshehje të së vërtetës.

Deri të premten e kaluar, virusi kishte vrarë gjashtë punonjës shëndetësorë dhe kishte infektuar 1.700 persona nga personeli mjekësor në Kinë, sipas Beijing.