SHBA shqetësohet për shkak të blerjes turke të sistemit S-400 nga Rusia

Blerja e sistemeve të mbrojtjes ruse S-400 nga ana e Turqisë është shumë shqetësuese për Uashingtonin, i cili po shqyrton se çfarë mbështetje mund të ofrojë në Siri, tha sot përfaqësuesi special i SHBA për rajonin James Jeffrey.

Duke folur në Stamboll, Jeffrey tha gjithashtu se SHBA tashmë kishte ofruar ndihmë humanitare dhe shkëmbim informacioni me Turqinë dhe i bëri presion aleatëve evropianë për të dhënë një kontribut të rëndësishëm.

Ai tha dy ditë më parë se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të dërgojnë municione në Turqi dhe ndihma humanitare në veri-lindje të Sirisë, ku konflikti me Rusinë është duke u thelluar.

Departamenti i Shtetit përcaktoi më pas se administrata Donald Trump nuk do të furnizonte Turqinë me furnizime të reja municionesh për ofensivën e saj për provincën siriane të diskutuar të Idlib, por do të konsideronte kërkesën e Turqisë për ndihmë.