SHBA në vështirësi, mbi 250 mijë vdekje nga COVID-19

Fatalitetet në lidhje me COVID-19 kanë kaluar 250,000 duke shënuar një goditje të fuqishme për kombin.

Associated Press raporton një shifër tjetër të zymtë që tregon se 77,000 njerëz janë në spital në SH.B.A. që vuajnë nga virusi, transmeton lajmi.net.

Shumë reparte urgjence janë ngritur, duke përfshirë një në parkimin e makinave të një spitali në Reno, Nevada, ndërsa stafi përpiqet të përballojë infeksionet e reja.

“Ne jemi në depresion, të dëshpëruar dhe të lodhur deri në kocka,” tha për AP Alison Johnson, drejtori i kujdesit në Johnson City Medical Center në Tenesi.

Në Idaho, mjekët paralajmëruan se spitalet mund të duhet të japin racionin e kujdesit.

“Asnjëherë në karrierën time nuk kam menduar se do të sodisnim edhe idenë e racionimit të kujdesit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, tha Dr. Jim Souza, shefi mjekësor i Sistemit Shëndetësor të St. Luke.