Senati amerikan bllokon miliarda të destinuara për Ukrainën dhe Izraelin

49 senatorë votuan për paketën e ndihmës dhe 51 votuan kundër, që do të thotë se masa prej 110.5 miliardë dollarësh ishte më pak se 60 votat e nevojshme në Senatin prej 100 anëtarësh për të hapur rrugën për debat.

Votimi ishte sipas linjave partiake, me të gjithë republikanët e Senatit që votuan kundër, së bashku me Senatorin Bernie Sanders, një i pavarur që zakonisht voton me demokratët, por shprehu shqetësimin për financimin e “strategjisë ushtarake çnjerëzore” aktuale të Izraelit kundër palestinezëve.

Udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer gjithashtu votoi kundër, kështu që ai mund të paraqesë një mocion për rishqyrtim. Pas votimit, Schumer, një demokrat, tha se ishte një “moment serioz që do të ketë pasoja të qëndrueshme për shekullin 21”, duke rrezikuar kolapsin e demokracisë perëndimore.

Republikanët dhe demokratët kanë debatuar për muaj të tërë

Republikanët thanë se votimi ishte thelbësor për të theksuar kërkesën e tyre për politika dhe kontrolle më të rrepta të imigracionit në kufirin jugor.

“Vota e sotme është ajo që nevojitet që lideri demokrat të pranojë se republikanët e Senatit nënkuptojnë atë që themi ne. Atëherë le të votojmë. Dhe më në fund të fillojmë të përmbushim prioritetet e sigurisë kombëtare të Amerikës, duke përfshirë ato në vend”, tha udhëheqësi republikan i Senatit, Mitch McConnell.

Republikanët dhe demokratët në Kongres kanë debatuar me muaj se si t’i përgjigjen kërkesës së presidentit demokrat Joe Biden për miliarda dollarë financim për Ukrainën për të luftuar kundër pushtuesve rusë, Izraelin pas një sulmi të 7 tetorit nga militantët islamikë Hamas, interesat amerikane në Indo- Ndihma humanitare e Paqësorit dhe ndërkombëtare.

Biden: Vota do të mbahet mend për një kohë të gjatë

Të dyja kërkesat e Shtëpisë së Bardhë që Kongresi të miratojë faturat e shpenzimeve, megjithatë, nuk kanë kaluar, dhe nervozizmi po përhapet në Kongresin amerikan, pasi një bllokim kërcënon të hyjë në vitin 2024. Demokratët argumentojnë se të ndihmosh aleatët është thelbësore për të mbështetur demokracinë globale dhe për të mbrojtur autokracitë.

“Më besoni, votimi i sotëm do të mbahet mend gjatë. “Historia do të gjykohet ashpër… ne nuk mund të lejojmë që (presidenti rus Vladimir) Putin të fitojë,” tha Biden më herët në një fjalim në Shtëpinë e Bardhë.

Një grup demokratësh të Senatit thirrën një konferencë shtypi për të argumentuar se bllokimi i projektligjit do të dërgonte një mesazh si për kundërshtarët ashtu edhe për aleatët e SHBA-së se Shtetet e Bashkuara nuk po qëndrojnë pranë partnerëve të saj ndërkombëtarë.

Amendamenti i imigracionit të paligjshëm nuk u përfshi

“Koha po mbaron.” “Kemi vetëm disa ditë për të bërë përparim të qartë dhe pozitiv drejt përpunimit të detajeve përfundimtare të nevojshme për të demonstruar se Shtetet e Bashkuara janë një aleat i besueshëm”, tha senatori Chris Coons.

Republikanët argumentojnë se emigracioni i tepërt i paligjshëm përtej kufirit jugor me Meksikën është një problem jashtëzakonisht i rëndësishëm sigurie dhe thonë se duan më shumë përgjegjësi sesa marrin nga administrata Biden për fondet e taksapaguesve amerikanë që shkojnë jashtë vendit.

Schumer tha të martën se do të përpiqet të thyejë ngërçin duke u ofruar republikanëve një shans për të shtuar një amendament të politikës kufitare në projekt-ligj. Një ndryshim i tillë nuk ishte paralajmëruar deri mbrëmë.