Rajon-Botë Rusia ka humbur mbi 40 mijë ushtarë – shumë tanke, aeroplanë e...

Rusia ka humbur mbi 40 mijë ushtarë – shumë tanke, aeroplanë e helikopterë – që nga fillimi i agresionit në Ukrainë

Forcat e Armatosura të Ukrainës eliminuan rreth 42,800 trupa ruse në Ukrainë nga 24 shkurti deri më 10 gusht, duke përfshirë 160 vetëm më 9 gusht.

Kështu ka thënë Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në një deklaratë të postuar në Facebook, transmeton Ukrinform.

Humbjet totale luftarake të armikut përfshinin gjithashtu 1,832 tanke, 4,086 automjete luftarake të blinduara, 971 sisteme artilerie, 261 sisteme raketash të shumëfishta, 133 sisteme kundërajrore, 232 aeroplanë, 193 helikopterë, 3,005 mjete motorike dhe rezervuarë karburanti, 15 luftanije/anije, 766 mjete ajrore pa pilot,…

Sipas mediave ukrainase, vihet re se gjatë ditës së kaluar, trupat ruse kanë pësuar humbjet më të mëdha në drejtim të Donjeckut.

Ndryshe, më 24 shkurt 2022, Rusia filloi një agresion të plotë mbi Ukrainë.

Dhe që nga ajo ditë, trupat ruse po granatojnë dhe shkatërrojnë objektet kryesore të infrastrukturës në Ukrainë, duke qëlluar në qytete dhe fshatra të Ukrainës me artileri, sisteme të shumta raketash dhe raketa balistike.