Rusia ka humbur 88 avionë që nga fillimi i luftës, sipas Ukrainës

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka publikuar raportin e saj ditor mbi konfliktin me Rusinë.

Këtu janë pikat kryesore:

Forcat ruse kanë humbur 88 avionë dhe helikopterë që nga fillimi i luftësNjë numër pilotësh rusë janë kapurForcat e armatosura të Ukrainës vazhdojnë të mbrojnë qytetin port të madh të Mariupolit në juglindjeNjë “sasi e konsiderueshme” e pajisjeve ruse u kap në rajonin e Mykolaiv – në jug, afër OdesaUshtarët rusë janë “demoralizuar” nga forca e rezistencës ukrainase
Rusia ka dhënë pak detaje për humbjet e pësuar nga forcat e saj në Ukrainë, por ekspertët ushtarakë vlerësojnë se ajo është befasuar nga forca e rezistencës ukrainase dhe ka vuajtur probleme me linjat e furnizimit dhe moralin e trupave, raporton BBC, përcjell Klankosova.tv.