Rajon-Botë Rusët vrasin një mjek amerikan në Ukrainë

Rusët vrasin një mjek amerikan në Ukrainë

Një mjek amerikan është vrarë në Ukrainë, pas bombardimeve ruse në Bakhmut.

Automjeti i Pete Reed thuhet se u godit nga një raketë ndërsa ai po ndihmonte njerëzit të evakuoheshin.

Reed, i cili kishte themeluar Global Response Medicine, nuk kishte shumë kohë që kishte arritur në Ukrainë.

Ai gjithashtu ishte edhe menaxher në organizatën “Global Outreach Doctors”, e cila ndihmon mjekët ukrainas.

Theksojmë se së paku pesë shtetas turk deri më tani janë vrarë në luftën mes ukrainasve dhe rusëve, raporton skynews.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme materiale.