Radu: Rikthimi te Interi është krenari, besoj te aftësitë e mia

MILAN, ITALY - OCTOBER 31: Anderi Radu of Genoa CFC reacts during the serie A match between AC Milan and Genoa CFC at Stadio Giuseppe Meazza on October 31, 2018 in Milan, Italy. (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

Pas një sezoni e gjysmë si protagonist në portën e Genoas, rumuni Ionut Radu doli jashtë projektit të klubit ligur, që vendosi të rikthejë në ekip ish “gardian” të vjetër si Mattia Perin dhe t’i besojë atij vendin e titullarit.

Pikërisht për këtë arsye, 23-vjeçari rumun që është në pronësi të Interit, ndërroi skuadër në janar, për t’iu bashkuar Parmës, ku edhe pse me portierin Sepe të dëmtuar, nuk ka gjetur shumë hapësira, kjo edhe për shkak të ndërprerjes së kampionatit.

Megjithatë në verë Radu pritet të rikthehet te Interi, ku do të ketë detyrën e zëvendësuesit të parë të kapitenit Samir Handanovic, me shpresën për t’u bërë pasuesi i sllovenit, pas një apo dy sezonesh, kur ai të vendosë të tërhiqet.

“Nuk e di ende ku do të luaj sezonin e ardhshëm, por kam një kontratë me Interin deri në vitin 2024 dhe do të ishte krenari të rikthehesha me ngjyrat zikaltër. Megjithatë jam i bindur për aftësitë e mia dhe kjo më jep qetësi”, deklaroi rumuni.

Në fillim të këtij viti zikaltrit vuajtën jo pak kur u dëmtua kapiteni Handanovic, pasi portieri i dytë Daniele Padelli tregoi se i ka humbur reflekset dhe se nuk është në gjendje të ofrojë garancitë e duhura për të mbrojtur portën e një klubi të madh.

Pikërisht për faktin që Conte kërkon një tjetër portier të nivelit të lartë, por edhe për shkak të krizës së koronavirusit, te Interi duken të bindur të rikthejnë portierin rumun, në mënyrë që të sigurojnë dy portierë cilësorë në dispozicion të Contes dhe njëkohësisht të mos shpenzojnë para.