Qyteti kinez ndalon ngrënien e qenve dhe maceve pas pandemisë koronavirus

Aktivistët e kafshëve kanë kërkuar që qeveria kineze të ndalojë konsumimin e kafshëve shtëpiake për vite me radhë, dhe marrëveshja e re është e para e këtij lloji në vend, raporton Daily Mail.
Legjislacioni u miratua dje nga ligjvënësit në Shenzhen, një qytet me rreth 13 milionë banorë, dhe do të hyjë në fuqi më 1 maj, sipas një njoftimi të qeverisë.

Një grup bamirësie përshëndeti vendimin si një ‘vendim historik’ që shënoi ‘një moment ujëmbledhës’ në mbrojtjen e kafshëve në Kinë.

Festivali vjetor i mishit Yulin Dog është një nga festivalet më të diskutueshme në Kinë. Në të rrjepen, vrahen dhe gatuhen në pishtarë mijëra qen dhe hahen nga vendasit.

Përveç qenve, rregulloret ndalojnë mishin e gjarprit, bretkosës dhe breshkës nga tryeza e darkës.

Vendimi vjen në kohën kur Kina ndaloi të gjithë tregtinë dhe konsumin e kafshëve të egra, një praktikë që besohet të jetë përgjegjëse për epideminë vdekjeprurëse të virusit të vendit.