Pse Ukraina “e dashuron” Boris Johnson

Kryetari i bashkisë së qytetit port të Odesa-s, njoftoi javën e kaluar se do t’i jepte kryeministrit britanik Boris Johnson, titullin qytetar nderi. Kjo nuk ishte hera e parë që zyrtarët ukrainas kanë kërkuar të tregojnë vlerësimin e tyre për udhëheqësin e Mbretërisë së Bashkuar. Një numër i qyteteve dhe fshatrave të Ukrainës kanë njoftuar tashmë planet për t’i vendosur rrugëve emrin e kryeminstrir britanik.

Ndërkohë, kur kryeministri britanik i shpëtoi votimit të fundit të mosbesimit të Westminsterit, figura të larta të qeverisë në Kiev vërshuan në mediat sociale me postime urimi. Bizneset ukrainase kanë përfituar gjithashtu nga vala e manisë së Borisit që ka përfshirë vendin.

Një kafene veçanërisht kreative në Kiev ka lulëzuar falë lançimit të një briosh Boris Johnson, i cili shoqërohet me një akullore me vanilje, në shenjë homazh për ngjyrën e tij të flokëve. Ky entuziazëm për politikanin britanik duket se është i njejtë për të gjithë popullin e Ukrainës, raporton abcnews.al.

Një sondazh i publikuar ngaLord Ashcroft më 28 qershor, 90% e ukrainasve mbështesnin Johnson, duke e bërë atë politikanin e huaj më të popullarizuar në vend me një diferencë prej vetëm 3% pas presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Veçanërisht, rezultati i sondazhit të Johnson ishte më shumë se dyfishi i atij të presidentit francez Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman Olaf Scholz. Pozicioni i kryeministrit britanik i detyrohet shumë mbështetjes së vendosur që vendi i tij vazhdon t’i ofrojë Ukrainës ndërsa lufton kundër pushtimit të Vladimir Putinit.

Britania e Madhe miratoi së fundmi një paketë të re të ndihmës ushtarake prej 1.2 miliardë dollarësh , duke e çuar totalin që nga fillimi i luftës në 2.8 miliardë dollarë. Kjo e bën Britaninë partnerin e dytë më të madh ushtarak të Ukrainës pas Shteteve të Bashkuara.

As nuk është vetëm çështje sasie. Më e rëndësishmja, Britania ishte vendi i parë që dërgoi armë antitank në Ukrainë në janar 2022. Kjo ishte disa javë para shpërthimit të luftës në një kohë kur shumë vende të tjera perëndimore nguruan për të armatosur vendin pavarësisht situatës.

Vendimi i Britanisë për t’i dërguar Kievit raketa antitank NLAW ishte një pikë kthesë e rëndësishme që ndryshoi perceptimet e kërcënimit rus dhe inkurajoi kombet e tjera të ndiqnin shembullin.

Ndërsa kjo valë fillestare e mbështetjes ushtarake përfundimisht nuk arriti të pengonte Moskën, armët mbrojtëse të ofruara në fillim të vitit 2022 do të vazhdonin të luanin një rol jetik gjatë muajit të parë të luftës, ndërsa Ukraina mundi trupat e Putinit në betejën për Kievin. Ndërhyrjet personale të Johnson gjithashtu kanë kontribuar shumë në popullaritetin e tij në Ukrainë.

Pak ukrainas do ta harrojnë udhëtimin e tij të papritur në Kiev në fillim të prillit , i cili erdhi vetëm disa ditë pasi trupat ruse ishin tërhequr nga periferitë e qytetit. Johnson nuk ishte lideri i parë politik perëndimor që mbërriti në kryeqytetin ukrainas pas shpërthimit të luftës por shëtitja e tij e improvizuar në qendër të Kievit së bashku me Presidentin Zelenskyy do të ishte ikonike, raporton abcnews.al.

Ai dërgoi një mesazh të fuqishëm solidariteti dhe vendosmërie për audiencën globale, ndërsa siguroi ukrainasit se nuk ishin vetëm. Deklaratat publike të qarta të liderit britanik për luftën e kanë bërë atë një personazh më të dashur për ukrainasit. Ai udhëhoqi rrugën midis politikanëve ndërkombëtarë duke deklaruar në ditët e para të pushtimit se Ukraina mund të fitonte dhe shpesh ka përsëritur besimin e tij në një fitore eventuale të Ukrainës.

Ndërsa disa liderë të tjerë europianë predikojnë gjuhën e kompromisit dhe lëshimeve, Johnson ka folur hapur për nevojën për të mposhtur Vladimir Putinin. Kjo ka kundërshtuar në mënyrë të favorshme pavendosmërinë gjermane dhe frikën e Emmanuel Macron për të poshtëruar diktatorin rus.

Përveç vlerësimit për qartësinë e qëndrimit të tij gjeopolitik, shumë ukrainas janë mahnitur edhe personalisht nga Johnson. Në të vërtetë, marka Boris e kuruar me kujdes është në shumë mënyra e krijuar për një vend që vetëm tre vite më parë e pa të arsyeshme të zgjidhte një komedian të famshëm si president.

Kritikët e shumtë të Johnson në Mbretërinë e Bashkuar e kanë akuzuar prej kohësh se ai po përdor luftën në Ukrainë për të shkëputur vëmendjen nga problemet e tij të brendshme në rritje. Pas tre dekadash politikash post-sovjetike të korruptuara shpeshherë, ukrainasit nuk shohin asgjë të keqe që kryeministri britanik të përfitojë politikisht nga mbështetja e tij për Ukrainën.

Po kështu, shumica e ukrainasve janë të njohur me fiksimin e Johnson-it për Winston Churchill dhe nuk shqetësohen nga sugjerimet se ai e sheh luftën aktuale kryesisht si një mundësi për të imituar idhullin e tij.

Përkundrazi, publiku ukrainas ndan në masë të madhe vizionin e Johnson për Vladimir Putinin si një Adolf Hitler modern dhe mirëpret angazhimin e liderit të Mbretërisë së Bashkuar ndaj situatës në Ukrainë, edhe nëse ai është i motivuar nga ndjekja e ambicieve të tij të mëdha “Churchilliane”.

Një mendim i tillë pragmatik nuk është aspak befasues. Në fund të fundit, Ukraina është aktualisht e përfshirë në një luftë të dëshpëruar për mbijetesë kombëtare. Vladimir Putin nuk i ka fshehur synimet e tij gjenocidale ndaj vendit, ndërsa natyra metodike dhe konsistente e krimeve të luftës të kryera nga forcat e tij pushtuese nënvizojnë gatishmërinë e Rusisë për të realizuar ëndrrën e sëmurë të Putinit për një Ukrainë pa ukrainas.

Në këtë periudhë të errët për kombin ukrainas, Boris Johnson ka përballuar sfidën edhe si mik edhe si partner. Ndërsa të tjerët kanë hezituar, përgjigja e tij e guximshme ndaj pushtimit të Putinit ka fituar dashurinë e tyre.

I mirëpritur dhe i dashur në Ukrainë, kryeministri britanik është gjithnjë e më shumë i sulmuar në frontin e brendshëm, gjatë thirrjeve publike në rritje për largimin e tij dhe rebelimin e fuqishëm brenda radhëve të partisë së tij.

Megjithatë, edhe kundërshtarët e tij më të zëshëm do të binin dakord se ai ka pasur të drejtë për sa i përket Ukrainës. Për sa u përket vetë ukrainasve, kjo është gjithçka që ka rëndësi. Boris Johnson mund të ketë humbur prekjen e tij magjike në shtëpi, por ai mund të mbështetet në pritjen e ngrohtë në Kiev.