Pse Putin do që Trump ti fitojë sërish zgjedhjet në SHBA

Është një linjë e njohur e komplotit – zyrtarët e lartë të inteligjencës japin një paralajmërim për ligjvënësit se Rusia dëshiron të ndërhyjë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale – dhe se rezultati i preferuar i Kremlinit është një fitore e presidenti Donald Trump. Por ndërhyrja e dytë ruse mund të mos jetë një vazhdim i drejtpërdrejtë për presidentin rus Vladimir Putin.

Pse Putini do të dëshironte të vinte gishtin përsëri në peshoren e demokracisë amerikane? Për fillestarët, nuk është e qartë se presidenca Trump ka qenë një fitore e qëndrueshme e politikës së jashtme për Rusinë.Uashingtoni është në kundërshtim me Moskën në një varg krizash të politikës së jashtme, nga konflikti në Siri deri në trazirat politike në Venezuela. Dhe Trump i largoi SHBA-të nga Forcat Bërthamore të Ndërmjetme, një veprim që nuk u prit mirë Kremlini, transmeton Telegrafi.Rusia vazhdon të mbajë kostot e përballjes me Uashingtonin. Departamenti i Thesarit nën Trump ka vazhduar të sanksionojë në mënyrë agresive Rusinë për ndërhyrjet e saj zgjedhore në vitin 2016 dhe pushtimin e Krimesë në vitin 2014.

Dhe SHBA u bashkuan me aleatët e saj duke i ‘shkelmuar’ dhjetëra diplomatë rusë.Vlen të kujtohen dy gjëra. Në vitin 2016, Rusia duhej të kundërshtonte me doemos që Hillary Clinton të fitonte Shtëpinë e Bardhë, jo Donald Trump. Dhe pavarësisht se si mund të jenë marrëdhëniet e acaruara midis Moskës dhe Uashingtonit, Trump ende duket se ka një ‘marrëdhënie’ të ngrohtë me Putinin.Armiqësia e Putinit ndaj Klinton ishte një çështje e hershme. Në 2011, kryeministri i atëhershëm Putin fajësoi Shtetet e Bashkuara – dhe sekretarja e atëhershëm e shtetit Hillary Klinton – për nxitjen e protestave antiqeveritare që pasuan pretendimet për mashtrim të gjerë në zgjedhjet parlamentare.

Butësia e përgjithshme e Klintonit ndaj Rusisë gjithashtu e vuri në dyshim Kremlinin. Kurse kandidati Trump, përkundrazi, ishte një admirues i hapur i Putinit, madje duke shprehur publikisht në Twitter se udhëheqësi i Kremlin do të bëhej “miku i tij i ri më i mirë”.Ai model nuk ka ndryshuar gjatë presidencës së Trump. Më e famshmja, Trump sugjeroi në samitin e Helsinkit në 2018 që ai i vlerëson deklaratat e Putinit për ndërhyrjen në zgjedhje, para atyre të zyrtarëve të tij të inteligjencës.

“Kam besim të madh tek njerëzit e mi të inteligjencës, por do t’ju tregoj se presidenti Putin ishte jashtëzakonisht i fortë dhe i fuqishëm në mohimin e tij sot”, tha Trump gjatë një konference të përbashkët shtypi me Putin.Sidoqoftë, si në vitin 2016, mund të presim që të shohim të njëjtat mohime të shkruara nga Moska për ndërhyrjen në zgjedhje.