Polonia shqyrton rikthimin e karantinës

epa08343138 A health worker checks the temperature of a driver who has permission to enter Istanbul on the D-100 state road of Istanbul, Turkey, 04 April 2020. Turkish President Erdogan announced on 03 April the shutdown of borders of 31 cities in a bid to halt the spread of coronavirus. Turkey suspended all international flights and all inter-city travels are subject to local authorities' permission as part of measures to prevent the spread of the pandemic COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus. EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Kryeministri polak, Mateusz Morawieck, ka deklaruar synimin e tij për të zgjeruar masat e bllokimit në të gjithë vendin në një përpjekje për të frenuar rritjen e rasteve të koronavirusit.
– Advertisment –

“Unë sugjeroj që e gjithë Polonia të bëhet zonë e kuqe që nga e shtuna e ardhshme”, theksoi kryeministri përpara një takimi të nivelit të lartë të njësisë së krizës që do të duhet të vendosë nëse do të aplikohet ky bllokim.

“Sot ne duhet t’i rikthehemi rekomandimit themelor që kemi njohur që nga pranvera. Qëndroni në shtëpi!”, këmbënguli Morawiecki në një konferencë televizive shtypi duke u kërkuar qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi dhe të punojnë në distancë.

”Polonia mund të shohë një numër të lartë të infeksioneve të përditshme me COVID-19 deri në mes të nëntorit”, tha dje zëvendësministri i Shëndetësisë, Waldemar Kraska, pasi vendi raportoi një numër rekord të mbi 10 000 rasteve të reja të mërkurën.

Aktualisht, 152 qarqe, përfshirë 11 qytete provinciale janë emëruar zona të kuqe, ndërsa pjesa tjetër e Polonisë ka statusin e zonës së verdhë.