Pendarovski: Këtë pranverë presim përgjigje pozitive për çeljen e negociatave

Presidentin e vendit Stevo Pendarovski në një konferencë për shtyp me Presidenti i Këshillit Evropian, Sharls Mishel, që ndodhet sot për vizitë zyrtare në Shkup, tha se vendi ynë pret që negociatat të çelen këtë pranverë.

Ne pritëm që në tetor të hapnim negociatat me BE-në, por tashmë po presim që në mars të futet metodologjia e re dhe në mars presim përgjigje pozitive nga BE-ja. Ne jemi gati të presim metodën e re, dhe jemi gati të plotësojmë detyrat që në caktohen. Presim edhe zgjedhje të ndershme dhe fer. Së shpejti presim të bëhemi edhe zyrtarisht pjesë e NATO-s dhe këtë pranverë presim lajme të mira nga Evropa- tha Pendarovsaki.