Pas tragjedisë së nëndetëses, filmi “Titanic” ngjitet në pozitën e dhjetë në Amazon Prime

Filmi “Titanic” u ngjit në dhjetëshen më të mirë në Amazon Prime ndërsa shikuesve iu kujtohet filmi epik i James Cameron pas tragjedisë së nëndetëses.

Gjiganti i transmetimit pa filmin e vitit 1997 të shfaqej në top dhjetëshen e filmave më të shikuar në platformë në SHBA, sipas të dhënave nga faqja e analitikës së filmit FlixPatrol.

Filmi për udhëtimin fatkeq të anijes reale “RMS Titanic” e cila u mbyt në Oqeanin Atlantik të Veriut në vitin 1912 fitoi popullaritet në mesin e shikuesve pas shpërthimit tragjik të nëndetëses Titan në rrugën për të parë mbetjet e anijes, duke marrë jetën e CEO Stockton Rush, veterani i marinës franceze Paul-Henri Nargeolet, miliarderi britanik Hamish Harding, biznesmeni pakistanez Shahzada Dawood dhe djali i tij Suleman, i cili ishte vetëm 19 vjeç, shkruan DailyMail.

Në rolin kryesor të Leonardo DiCaprio dhe Kate Winslet, filmi tregon historinë e Rose (Winslet) dhe Jack (DiCaprio), të cilët ranë në dashuri në bordin e Titanikut pavarësisht prejardhjes së tyre të ndryshme socio-ekonomike.

Ata panë se anija goditi ajsbergun që e fundosi atë, por në vend që të shpëtonte veten duke hipur në një nga varkat e shpëtimit, Rose vendosi të qëndronte prapa me Jack, duke çuar në fund të çiftit duke u mbajtur mbi një panel druri që notonte në oqeanin e ngrirë – i cili kishte hapësirë ​​të mjaftueshme për një person në të.

Jack vdiq nga hipotermia, ndërsa Rose ishte ndër të paktët që u shpëtuan nga një varkë shpëtimi që po kthehej pasi anija u përmbys.

Filmi për historinë e tyre tragjike të dashurisë, i cili u rikthye për 25 vjetorin e tij në shkurt, është një nga filmat me fitimet më të larta të të gjitha kohërave me 1.7 milionë funte.

Faqja Titanic Wikipedia gjithashtu pa një rritje të klikimeve këtë javë, raporton FlixPatrol.

Kjo vjen pasi drejtori i “Titanic”, James Cameron, i cili ka vizituar 30 herë mbetjete e anijes të detit më të famshëm në botë, tha se tragjedia e kësaj jave ka paralele me katastrofën e Titanikut, ku kapiteni injoroi vazhdimisht paralajmërimet për një ajsberg në hyrje, por vazhdoi me shpejtësinë maksimale.

Pesë persona vdiqën menjëherë kur zhytësja pësoi një ‘shpërthim katastrofik’, njoftoi dje Roja Bregdetare e SHBA. Një nëndetëse e drejtuar nga distanca nga një anije kanadeze gjeti mbeturina në sipërfaqen e oqeanit.

Por zyrtarët e kërkim-shpëtimit thonë se burrat ka të ngjarë të kenë vdekur të dielën – përpara se avionët ushtarakë të zbulonin atë që ata mendonin se mund të kishin qenë tinguj “goditjeje” në ujë.

Marina amerikane tha se ata dëgjuan një tingull në përputhje me një shpërthim kur komunikimet u humbën rreth dy orë pasi ata u zhytën. Marina ia kaloi atë informacion rojes bregdetare, tha një burim.

Sipas dokumenteve të gjykatës, shqetësimet e sigurisë ishin ngritur më parë në lidhje me zhytësin Titan nga një ish-punonjës i OceanGate.

David Lochridge, ish-drejtori i operacioneve detare të OceanGate, pretendoi shkarkimin e gabuar pas shqetësimeve të supozuara për “refuzimin e kompanisë për të kryer testime kritike, jo shkatërruese të dizajnit eksperimental”.

“Një numër i anëtarëve kryesorë në komunitetin inxhinierik të zhytjes së thellë madje i shkruan letra kompanisë duke thënë se ajo që ata po bënin ishte shumë eksperimentale për të transportuar pasagjerë dhe se duhej të certifikohej e kështu me radhë”, tha regjisori Cameron.

“Jam i habitur nga ngjashmëria e vetë katastrofës së Titanikut, ku kapiteni u paralajmërua vazhdimisht për akullin përpara anijes së tij dhe megjithatë ai avulloi me shpejtësi të plotë në një fushë akulli në një natë pa hënë, dhe shumë njerëz vdiqën si rezultat, një tragjedi shumë e ngjashme ku paralajmërimet kaluan pa u vënë re – të ndodhte në të njëjtin vend të saktë me të gjitha zhytjet që po ndodhin në mbarë botën. Unë mendoj se është thjesht befasuese, është me të vërtetë mjaft surreale”, tha tutje regjisori.

“Tani kemi një tjetër histori që bazohet për fat të keq në të njëjtat parime të mosdëgjimit të paralajmërimeve”, u shpreh Cameron.

Mesazhi i mprehtë i James Cameron vjen pasi u zbulua se shefi i OceanGate, Rush, ishte paralajmëruar vite më parë se ‘qasja e tij eksperimentale’ mund të çonte në një katastrofë – dhe në një intervistë tjetër ai foli për ‘shkeljen e rregullave’ për të bërë nëndetësen./Lajmi.net/