“Pagesat do të përfundojnë në vitin 2025”: Laporta zbulon se Barcelona ende i detyrohet Messit

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta ka folur edhe një herë për Lionel Messin gjatë intervistës së tij të fundit për La Vanguardia.

Megjithatë, këtë herë, kreu i klubit konfirmoi se ende i detyrohen argjentinasit një pjesë të pagës së tij gjatë kohës së tij në Camp Nou dhe do të vazhdojë ta paguajë atë për dy vitet e ardhshme.

“Paga e shtyrjes së Messit është rënë dakord me bordin e mëparshëm dhe kjo prodhon pagesa në pritje që do të përfundojnë në vitin 2025”, ka bërë të ditur Laporta.

Megjithatë, këtë herë, kreu i klubit konfirmoi se ende i detyrohen argjentinasit një pjesë të pagës së tij gjatë kohës së tij në Camp Nou dhe do të vazhdojë ta paguajë atë për dy vitet e ardhshme.

“Paga e shtyrjes së Messit është rënë dakord me bordin e mëparshëm dhe kjo prodhon pagesa në pritje që do të përfundojnë në vitin 2025”, ka bërë të ditur Laporta.

Është mjaft befasuese që Barcelona ende e ka shtatë herë fituesin e Topit të Artë në faturën e pagave të tyre dy vjet pasi ai u largua nga klubi pas skadimit të kontratës së tij.

Megjithatë, Laporta e bën të qartë se paratë që i detyrohen argjentinasit janë paga e tij e shtyrë, siç është rënë dakord me ish-presidentin e Barçës, Josep Maria Bartomeu.

Ish-lojtarët si Gerard Pique u detyrohen gjithashtu miliona me paga të shtyra, por në rastin e mbrojtësit, ai vendosi t’i falte klubit borxhin e madh për t’i ndihmuar ata.

Këtë verë, Blaugranasit u përpoqën ta kthenin 36-vjeçarin në klub për një kërcim të fundit, por ai zgjodhi të bashkohej me Inter Miamin pasi pakoja financiare nuk ishte mjaft bindëse.