Njihuni me dibranin Engjëll Maqellaran, lindi në Maqedoni, synon titull në Itali (Foto)

Engjelli lindi në 22 gusht 1996 në Dibër, Maqedonia e Veriut, nga dy prindër shqiptarë. Ai është djali i aktivistit të njohur dibran në diasporën e Italisë, Valon Maqellara. Filloi të luante ragbi në moshën 14 vjeç ku dhe tregoi aftesi të larta sportive dhe fizike me një peshë trupore prej 114 kg dhe i gjatë 1.85. Pas disa sezonesh me fanellat e verdha dhe të kuqe të Bassano-s në Itali, aventura fillon me rininë e Benetton, në të cilën Maqellara thirret nga U17 italiane dhe fiton kampionatin U16 në 2012 dhe U18 në 2014. Ai ishte pjesë e grupit për vitin qe u zgjodh Akademia Zonal e Mogliano. Në verën e vitit 2014, ai mori një telefonatë nga Komisioneri Teknik Alessandro Troncon për turneun veror të U20 italiane në Irlandë. Pas thirrjes, ai u dëmtua dhe u desh të hiqte dorë dhe më pas nga Mogliano, një klub ku qëndroi dy vjet në të cilin bëri debutimin e tij në përsosmëri, dhe gjithashtu u zgjodh për Kampionatin e Gjashtë Kombeve U20. Më 4 shkurt 2019, Maqellara u emërua si pjesë e skuadrës italiane për Gjashtë Kombet 2019 për të zëvendësuar të dëmtuarin Oliviero Fabiani.

Loading...