Nga 8 dhjetori deri më sot, si u rrit koronavirusi në mënyrë globale

Tani, janë prekur në 40 vende dhe territore të tjera, dhe po përhapet në Evropë dhe Lindjen e Mesme, raporton CNN.

Shikoni se si arritëm këtu:

8 dhjetor: Pacienti i parë zhvillon simptoma të koronavirusit në Wuhan.

31 dhjetor: Rastet më të hershme të virusit të raportuara në Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH).

1 janar: Tregu i detit dhe kafshëve të egra në Wuhan, ku shpërthimi besohet të ketë origjinën, është mbyllur për dezinfektim.

7 janar: Autoritetet kineze konfirmojnë se e kanë identifikuar virusin si një koronavirus të ri.

9 janar: Personi i parë vdes nga virusi, megjithëse vdekja e tij nuk u njoftua deri më 11 janar.

13 janar: Tajlanda raporton rastin e saj të parë – një shtetas kinez që kishte mbërritur nga Wuhan.

16 janar: Japonia konfirmon rastin e saj të parë.

21 janar: Shtetet e Bashkuara konfirmojnë rastin e parë.

23 janar: Wuhan dhe disa qytete të tjera janë vendosur në mbyllje, dhe festimet e Vitit të Ri Hënor anulohen në të gjithë Kinën. OBSH thotë se virusi nuk është akoma një emergjencë e shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar.

28 janar: Numri i vdekjeve kap 100. Numri i rasteve të konfirmuara në territorin e Kinës kapërcen shpërthimin e sindromës vdekjeprurëse të rëndë të frymëmarrjes 2003 (SARS).

30 janar: OBSH shpall një emergjencë shëndetësore publike me shqetësim ndërkombëtar.

2 shkurt: Një burrë kinez vdes në Filipine – vdekja e parë e koronavirusit jashtë Kinës.

4 Shkurt: Anija e lundrimit Princesha Diamond është vendosur nën karantinë në Gjirin Yokohama të Japonisë me më shumë se 3.700 njerëz në bord.

6 shkurt: Numri i të vdekurve kap 500 në botë.

7 Shkurt: Doktori kinez i bilbilit kinez Li Wenliang, i cili u vu në shënjestër të policisë Wuhan, vdes nga koronavirusi. Media sociale kineze është përmbytur nga pikëllimi, zemërimi dhe thirrjet për lirinë e fjalës.

8 shkurt: Ambasada e SHBA në Pekin konfirmon se një shtetas amerikan vdiq në Wuhan më 6 shkurt, duke shënuar vdekjen e parë të konfirmuar të një shtetasi jo-Kinez.

11 shkurt: Numri i të vdekurve arrin 1.000 në nivel global. OBSH emëron koronavirus Covid-19.

15 shkurt: Konfirmohet vdekja e parë e koronavirusit në Evropë.

17 shkurt: Pasagjerët amerikanë në Princesha Diamanti janë evakuuar jashtë Japonisë.

20 shkurt: Numri i të vdekurve kap shifrën e 2,000 globalisht.

23 shkurt: Rastet në Korenë e Jugut rriten 600 të kaluara pasi disa qindra infeksione të reja u raportuan në 48 orë, me më shumë se gjysmën e rasteve të lidhura me një degë të një grupi fetar. Italia gjithashtu sheh një sulm – rastet rriten nga tre në 152 gjatë të njëjtës fundjavë.