New York Times’: SHBA dëbon në mënyrë të fshehtë diplomatët kinezë

Shtetet e Bashkuara dëbuan fshehurazi dy diplomatë të Kinës që kërkuan të hynin në një bazë ushtarake në shtetin Virxhinia në shtator, raporton gazeta “New York Times”.

Autoritetet amerikane dyshojnë se të paktën njëri prej tyre është një agjent i inteligjencës kineze, shkruan gazeta, duke cituar zyrtarë amerikanë që nuk deshën të emërohen.

Gazeta thotë se këto janë dëbimet e para të diplomatëve të Kinës për spiunazh në më shumë se 30 vjet, transmeton KosovaPress.

Incidenti ndodhi në shtator në një “strukturë të ndjeshme” afër Norfolk, Virxhinia, ku janë vendosur forcat speciale.

Dy zyrtarë të Ambasadës së Kinës në Uashington, të shoqëruar nga bashkëshortet e tyre, arritën në pikën e kontrollit në hyrje të bazës dhe, pasi nuk kishin leje, roja u tha se ata mund të futen brenda vetëm sa për t’u kthyer, por në vend që të linte bazën automjeti vazhdoi rrugëtimin drejt pjesës së brendshme të bazës derisa u bllokua nga kamionët.

Motivi i inkursionit nuk është sqaruar, por zyrtarët amerikanë mendojnë se diplomatët kinezë donin të kontrollonin masat e sigurisë në bazë. Diplomatët thanë se ishte një gabim, pasi nuk e flasin mirë gjuhën angleze dhe nuk i kuptuan udhëzimet e rojeve, të cilat nuk i bindën homologët e tyre amerikanë.

Dëbimi i tyre, i cili ndodhi në vjeshtë, nuk është njoftuar nga SHBA dhe Kina, dhe Pekini zyrtar ende nuk është hakmarrë duke dëbuar diplomatët amerikanë.

SHBA dhe Kina sapo arritën një marrëveshje paraprake tregtare këtë javë pas muajve të tensioneve mbi tarifat shtesë. Por ndryshimet midis dy vendeve ekzistojnë në një numër frontesh, duke filluar nga spiunazhi industrial, deri në epërsi ushtarake, përmes abuzimeve të të drejtave të njeriut nga pakica myslimane Ujgure, deri te situata në Hong Kong.

Sipas AFP-së, është e panjohur nëse ka ndonjë lidhje me incidentin në Virxhinia, por qeveria amerikane në tetor urdhëroi diplomatët e Kinës në SHBA që të njoftonin Departamentin e Shtetit para çdo kontakti zyrtar me një gamë të bashkëbiseduesve amerikanë, dhe Kina në fillim të dhjetorit paralajmëroi masa të ngjashme reciproke.