Ndizet alarmi i kuq në Kremlin/ Gjeneralët rusë planifikojnë komplot për rrëzimin e Putinin

Shenjat e një grusht shteti të mundshëm kundër presidentit rus Vladimir Putin po shtohen. Vetë Putini me sa duket është i shqetësuar për fuqinë e tij.

Thashethemet për një rënie të mundshme të presidentit Vladimir Putin janë intensifikuar prej ditësh. Tani vetë Kremlini është në gatishmëri.

Disa ish-gjeneralë të rangut të lartë rusë dhe agjentë të shërbimit sekret FSB thuhet se po përgatisin një grusht shteti kundër Putinit. Shërbimi sekret FSB në veçanti është i frustruar sepse nuk ka përparime ushtarake në Ukrainë. Kjo është arsyeja pse disa agjentë të rangut të lartë po planifikojnë një grusht shteti së bashku me ish-gjeneralët. Kështu raporton ndër të tjera Sky News Australia, duke cituar burime të brendshme, përcjell “Bota sot”.

Dy agjentë kryesorë në arrest shtëpiak

Vetë Putini tani duket se është gjithnjë e më i shqetësuar për fuqinë e tij. Insajderët raportojnë se presidenti ka “forcuar masivisht” masat e sigurisë në dhe rreth Kremlinit. Sepse Presidenti e di se “operacioni i tij special” në Ukrainë nuk është pa polemika.

Dy agjentë të FSB-së u vendosën në arrest shtëpiak nga vetë Putin muajin e kaluar. Faqja hetimore Agentura raportoi se kreu i zyrës së jashtme të FSB-së Sergei Beseda dhe zëvendësi i tij u arrestuan dhe u arrestuan. Ata nuk lejohen më të largohen nga shtëpitë e tyre.

Ekspertët e shohin arrestimin e dy agjentëve kryesorë si një shenjë të qartë se Putini është shumë i shqetësuar për reputacionin dhe pozicionin e tij. Presidenti rus është gjithashtu i shqetësuar për rolin e fortë që luan shërbimi i tij sekret.

“Ka pakënaqësi të madhe”

Edhe analisti rus Alexei Muraviev është i bindur se kokat gri të Rusisë po planifikojnë një grusht shteti kundër Putinit në sfond. Kjo mund të jetë e afërt. “Në javët e fundit, tensionet midis Putinit dhe shërbimeve sekrete janë rritur,” tha Muraviev.

Putin bëri “gabime të mëdha” në sulmin ndaj Ukrainës. Shumë raporte të situatës ishin të pasakta, operacioni nuk shkoi siç e kishte imagjinuar Putini. Kjo është arsyeja pse presidenti shihet nga brenda si i rrahur dhe i dobët, thotë Murawiew. “Ka pakënaqësi të madhe, veçanërisht brenda Kremlinit.” (zis)