Ndalohen 17 persona që s’i respektuan masat kundër koronavirusit

Gjatë 24 orëve të fundit, Policia e Kosovës tha se ka ndaluar 17 persona, të cilët nuk i kanë respektuar masat e vendosura nga autoritetet për të frenuar përhapjen e mëtejme të koronavirusit.

Në njoftimin e policisë thuhet se numri më i madh i personave që nuk i respektuan masat është nga Komuna e Prizrenit, përkatësisht 12 vetë.

Ndërkaq, në Pejë janë ndaluar tre persona dhe në Mitrovicë të Jugut dhe atë të Veriut nga një person.

Në Kosovë, që nga 4 maji ka nisur faza e parë e lehtësimit të masave kundër COVID-19, sëmundjes që e shkakton koronavirusi.

Qytetarët kanë të drejtë të dalin tre orë në ditë dhe orari i qarkullimit është i rregulluar në bazë të shifrës së parafundit të numrit personal të letërnjoftimit.

Në fazën e parë, po ashtu është lejuar rihapja e disa bizneseve.

Faza e dytë pritet të nisë nga 18 maji deri më 2 qershor, ndërsa e treta më 2 qershor.

Megjithatë, Ministria në detyrë e Shëndetësisë paralajmëroi se mund të ashpërsojë masat e izolimit, nëse rritet numri i të infektuarve me koronavirus.

Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, në Kosovë janë konfirmuar 919 raste me koronavirus; 671 pacientë janë shëruar dhe 29 kanë vdekur.