NBA/Lakers dërrmojnë Warriors pa LeBronin

Los Angeles Lakers' LeBron James, left, celebrates with Anthony Davis (3) and Jared Dudley during the second half of an NBA basketball game against the Golden State Warriors in San Francisco, Thursday, Feb. 27, 2020. (AP Photo/Jeff Chiu)

Fitore e lehtë e Los Angeles Lakers përballë Golden State, edhe pa praninë mbi parket të LeBron James, duke e çuar në shtatë numrin e fitoreve radhazi. Në “Chase Center” të San Franciscos, Lakers dominuan vendësit, duke fituar me një diferencë prej 30 pikësh 86-116. Përcaktues në këtë sfidë rezultati 17-40 i periodës së tretë, me Anthony Davis që e mbylli ndeshjen me 23 pikë, ndërsa Kyle Kuzma shtoi edhe 18 të tjera.

Vjen fitorja e pestë radhazi për Oklahoma City Thunder, me protagonist kryesor italianin Danilo Gallinari, autor i 24 pikëve përballë Sacramento Kings, që u dorëzua me rezultatin 112-108. Provë pozitive edhe për Shai Gilgeous-Alexander (20 pikë) dhe Chris Paul (17 pikë), ndërsa për Kings Harrison Barnes e mbylli me 21 pikë.

Pa Ben Simmons dhe Joel Embiid, Philadelphia 76ers u mbështetën te Tobias Harris për të fituar 115-106 ndaj New York Knicks. Sixers kanë ecurinë më të mirë të ndeshjeve shtëpiake me 28 fitore dhe vetëm 2 humbje. Ish-baketbollisti i Clippers shkëlqeu me 33 pikë, ndërsa  pas tij për 76ers vjen Shake Milton me 19 pikë. Nuk duhet lënë pa përmendur edhe paraqitja e Al Horford, autor i 15 pikëve, 9 asisteve dhe 7 “rebound”. Për New Yorkun, që pësoi humbjen e gjashtë radhazi, ishte e pamjaftueshme paraqitja e Julius Randle, që realizoi “double double”: 30 pikë dhe 10 rikuperime.

Indiana Pacers iu imponuan 106-100 Portland Trail Blazers dhe qëndrojnë në garë me Miami Heat e Philadelphia 76ers për vendin e katërt në Lindje. Përcaktues “double double” i Domantas Sabonis (20 pikë dhe 11 “rebound”), ndërsa për Portlandin më i miri mbi parket rezultoi CJ McCollum me 28 pikë.

Rezultatet:

Philadelphia 76ers – New York Knicks 115-106

Indiana Pacers – Portland Trail Blazers 106-100

Oklahoma City Thunder – Sacramento Kings 112-108

Golden State Warriors – Los Angeles Lakers 86 – 116