Mrekulli, bebja dy javore shërohet nga koronavirusi pa ilaçe

Një foshnjë 17-ditëshe e ka marrë veten plotësisht nga koronavirusi i ri në Kinë, pa asnjë lloj mjekimi! Bebja lindi në Wuhan, nga një nënë e sëmurë, por edhe pse Covid 19 iu përcoll dhe fëmijës, ajo sot gëzon shëndet të plotë, shkruajnë mediat britanike.

Foshnja tashmë ka dalë nga spitali dhe gjendja e saj është shumë e mirë. Vajza u transferua në Spitalin Pediatrik të Wuhanit ditën që lindi dhe shumë shpejt u pa se ajo e kishte bartur sëmundjen nga nëna. Duke qenë se simptomat nuk ishin të forta, mjekët vendosën të mos i administronin mjekime dhe e lanë që trupi i fëmijës të luftonte vetë me virusin.

“Foshnja nuk kishte vështirësi në frymëmarrje, as kollë e as temperaturë të lartë, ndaj dhe nuk nxituam me trajtimin mjekësor”, tha Dr. Zeng Lingkong, kreu i pavionit të të porsalindurve në këtë spital. Madje, sipas tij, fëmija është rritur mirë e ka pasur dhe një shtim të kënaqshëm në peshë.

Mjekët në Kinë e kanë pohuar që më parë mundësinë që koronavirusi të kalojë nga nënat shtatzënë tek fëmijët e tyre. Në këtë vend është shënuar sakaq edhe rasti i një pacienteje 96-vjeçare, e cila u trajtua për tri ditë në njësinë e terapisë intensive, dhe u shërua, shkruan Klankosova, përcjell Albinfo.ch.