“Misteri” i autokolonës ruse, si po ndryshojnë taktikat e Kremlinit në Ukrainë

Javën e kaluar ka pasur një ndryshim të dukshëm në taktikat nga ushtria ruse, ndërsa shtrirja e luftës në Ukrainë është zgjeruar, shkruan AL Jazzera.

Armët e avancuara, veçanërisht sistemet kundërtanke dhe të mbrojtjes ajrore të lëvizshme nga njeriu, si dhe armët e vogla dhe municionet, janë përdorur në Ukrainë.

 

Këto kanë pasur një ndikim të rëndësishëm në fushën e betejës pasi tanket ruse, automjetet e blinduara, kamionët e furnizimit dhe helikopterët janë shënjestruar dhe shkatërruar vazhdimisht.

Këto sulme kanë ndihmuar në ngadalësimin e avancimit të Rusisë ndërsa ajo vazhdon lëvizjen e saj drejt vendit nga tre drejtime – nga veriu drejt kryeqytetit Kiev; nga lindja me fokus rrethimin e Kharkiv dhe Mariupol; dhe nga jugu, ku njësitë ruse, pasi kanë marrë Kherson, kanë kaluar lumin Dnieper në dy vende dhe tani po përparojnë përgjatë të dy anëve të tij, si dhe duke bërë presion mbi qytetin e Mykolaiv dhe mbrojtjen ukrainase pranë qytetit të Zaporizhzhia.

Njësitë ruse kanë konsoliduar kontrollin e tyre në Mariupol, duke marrë qytetet përreth dhe duke zgjeruar korridorin që lidh Krimenë me Donetsk. Vetëm një brez i vogël i vijës bregdetare, i përqendruar rreth qytetit port të Odesës, është tani nën kontrollin e Ukrainës.

Luftëtarët e huaj dhe ngecja ruse

Nuk janë vetëm armët që po vërshojnë në Ukrainë. Vullnetarët po hyjnë në vend me çdo mjet që munden për të luftuar.

Më shumë se 60,000 ukrainas nga diaspora e saj janë kthyer në vend dhe tani janë të angazhuar në luftimin e Rusisë, sipas ministrit të mbrojtjes të Ukrainës, Oleksii Reznikov.

Të gjithë luftëtarët e huaj po bëjnë rrugën e tyre, të nxitur nga një sërë ideologjish dhe arsyesh, me Ukraina që thotë se 20,000 njerëz kanë aplikuar për t’u bashkuar me legjionin ndërkombëtar të krijuar në përgjigje të pushtimit rus.

Rusia ka njoftuar se edhe ajo do të pranojë luftëtarë të huaj, kryesisht sirianë me përvojë në luftime urbane, në një përpjekje për të mbështetur forcat e saj të armatosura, të cilat deri më tani kanë performuar dobët.

Kjo është një nga surprizat e mëdha të luftës deri më tani: që ushtria ruse me ushtrinë e saj profesionale “të re” mezi ka arritur ndonjë nga objektivat e saj strategjikë dhe, në aspektin e fuqisë luftarake të aplikuar, logjistikës, komandës dhe kontrollit dhe moralit dhe fokusit të përgjithshëm ka performuar keq në të gjithë bordin.

Komunikimet ushtarake kanë qenë aq të këqija sa gjeneralët rusë u është dashur të lëvizin shumë më afër vijës së frontit për të ushtruar njëfarë kontrolli mbi situatën taktike atje. Tre gjeneralë janë vrarë deri më tani në luftë, një numër pothuajse i paprecedentë në asnjë konflikt modern. Komunikimet në disa vende janë mbështetur në rrjete civile normale të pakriptuara, duke lejuar ushtrinë dhe inteligjencën ukrainase të përgjojnë trafikun e komunikimeve ushtarake ruse.

Lufta shkon drejt perëndimit

Rusia më në fund e ka pambushur faktin se ky fluks i madh armatimi dhe fuqie punëtore po ndikon në ushtrinë e saj dhe tani ka ndërmarrë hapa për të ndalur rrjedhën.

Bazat ajrore të Ukrainës në Ivano-Frankivsk dhe Lutsk në perëndim të vendit u sulmuan dhe u dëmtuan rëndë në një përpjekje për të degraduar Forcën Ajrore të Ukrainës, një lëvizje që mund të pritej në orët e hapjes së pushtimit, por që erdhi gati tre javë me vonesë.

Një bazë ukrainase në Yavoriv, ​​pranë kufirit polak, e cila përdoret për të trajnuar luftëtarët e huaj, u shkatërrua nga sulmet me raketa ndërsa Rusia u përpoq të ndalonte rrjedhën e njerëzve dhe materialeve që derdheshin mbi kufi.

Rusia i ka kthyer qartë pamjet e saj nga fushat e menjëhershme të betejës në lindje në perëndimin relativisht të padëmtuar të Ukrainës.

Pasi Kremlini kërcënoi se do të synonte dërgesat e armëve perëndimore në Ukrainë, NATO kishte paralajmëruar se ato do të mbroheshin nëse sulmoheshin përtej kufijve të Ukrainës.

Kjo tani është një pikë e mundshme e ndezjes që mund ta tërheqë NATO-n në një konflikt më të gjerë, pasi Rusia është e dëshpëruar të ndalojë rrjedhjen e armëve në lindje për ushtrinë e Ukrainës.

Një luftë e përgjithshme në rajon, duke përfshirë fuqitë bërthamore është ajo që të gjitha palët po përpiqen të shmangin pasi rezultatet do të ishin katastrofike për Ukrainën, Rusinë, Evropën Lindore dhe më gjerë.

Civilët si armë

Taktikat e Rusisë janë ashpërsuar pasi spitalet dhe infrastruktura e tjera civile janë goditur vazhdimisht nga sulmet ajrore dhe predha artilerie.

Koordinatat e këtyre spitaleve janë të njohura për planifikuesit ushtarakë rusë, ndërtesat janë të mëdha dhe lehtësisht të dallueshme nga ajri. Një ose dy sulme mund të jenë një gabim, një nga realitetet e tmerrshme të luftës, por më shumë se kjo tregon një strategji të qëllimshme për ta bërë jetën të padurueshme për civilët vendas të cilët më pas do të ikin në zonat e pa pushtuara, duke mposhtur shpejt burimet e pakta të qyteteve. dhe qytete pranë vijës së frontit.

Këto taktika janë parë në Mariupol, Kharkiv dhe ka të ngjarë të zbatohen në kryeqytetin Kiev dhe në Odesa, ndërsa Rusia fokusohet në fazën tjetër të konfliktit.

Veriu – Kievi dhe kolona

Kryeqyteti ukrainas ka qenë një objektiv strategjik rus që nga fillimi i luftës. Një kolonë e madhe, e përbërë nga qindra automjete, tanke, artileri, transportues të blinduar të personelit dhe kamionë furnizimi përparoi drejt Kievit, vetëm për të ndaluar rreth 25 km (15 milje) nga qyteti, shumë brenda rrezes së artilerisë ukrainase.

Atje qëndroi, një objektiv i mundshëm rreth 64 km (40 milje) i gjatë, i palëvizshëm në një rrugë të vetme për 10 ditë.

Është një nga misteret e mëdha të luftës deri tani. Pse rusët përparuan kaq afër dhe pastaj u ndalën? Dhe pse kolona të paktën nuk u shtri për të mbrojtur veten?

Ka pasur raporte se kreu i kolonës është sulmuar kështu që avancimi i saj ka ngecur; se rusëve u mbaruan karburanti, ose më pak gjasa, se gomat e lira kineze të përdorura nga rusët nuk mund të përballonin rrugët e vështira dhe u plasën.

Por ka një pjesë të dytë të këtij misteri: Pse artileria ukrainase me rreze të gjatë nuk shkatërroi të paktën një pjesë të kolonës?

Në fillim të luftës, ushtria ukrainase kishte 354 raketahedhës të shumëfishtë (MRL), duke përfshirë mbi 80 nga MRL-të e drejtuara me saktësi Alder të prodhuara në vend, të cilat, me një rreze prej 70 km, mund të synonin lehtësisht të gjithë kolonën.

Por nuk ndodhi.

Fakti që Ukraina nuk sulmoi një objektiv kaq të dukshëm praktikisht të palëvizshëm ka habitur vëzhguesit e jashtëm, por shpjegimi më i zakonshëm mes ukrainasve është se ata nuk donin të përshkallëzojnë konfliktin duke shkaktuar një numër të madh viktimash ruse.

Mundësia për të shkatërruar kolonën ka kaluar, pasi ajo është shpërndarë dhe tani është pjesë e përpjekjes ruse për të marrë qytetin. Qytetet periferike janë granatuar rëndë dhe vetë Kievi është goditur shumë herë, frekuenca e sulmeve rritet nga dita në ditë ndërsa kryeqyteti përgatitet për një sulm tokësor nga trupat dhe forca të blinduara ruse.

Jugu – Mariupol dhe Odesa

Ndërsa Rusia fokusohet në rrethimin e qyteteve, fronti jugor është vendi ku ka qenë më i suksesshëm. Shumica e vijës bregdetare tani është në duart e Rusisë.

Qyteti i Mariupolit është e vetmja pengesë për Rusinë që lidh Gadishullin e Krimesë me Donetsk. Dëshmitar i disa prej luftimeve më të ashpra, qyteti është dëmtuar gjerësisht me lagje të tëra të rrafshuara nga artileria dhe sulmet ajrore ruse.

Ndërsa ukrainasit po vazhdojnë, furnizimi po bëhet një problem dhe situata humanitare po përkeqësohet pavarësisht përpjekjeve të njëpasnjëshme për të hapur korridoret humanitare për civilët që të largohen nga qyteti. Qytetet në veri të Mariupolit janë marrë nga Rusia ndërsa kordoni rreth qytetit të rrethuar zgjerohet.

Odesa, porti më i madh i Ukrainës, po përgatitet për një sulm rus. Një ish-destinacion turistik rus, shtrirja e tij prej 40 km (25 milje) e plazhit dhe bregdetit tani është minuar, pika të forta janë ndërtuar në të gjithë qytetin ndërsa ushtria ukrainase dhe vullnetarët përgatiten për betejën urbane për të cilën kanë frikë se do të vijë së shpejti.

Raportohet se një flotë e madhe amfibe ruse po i afrohet tani Odesës nga Gadishulli i Krimesë. Rusët kishin vendosur me kujdes një bllokadë të largët të portit, deri më tani duke shmangur një sulm të drejtpërdrejtë në qytet.

Nëse Odesa bie në duart e Rusisë, do të jetë një goditje serioze për përpjekjet luftarake të Ukrainës, pasi porti trajton dy të tretat e të gjithë ngarkesave që mbërrijnë nga deti.

Njësitë e mekanizuara të këmbësorisë ruse tani po përparojnë ngadalë në veri përgjatë të dy anëve të Dnieper. Qytetet strategjike të Zaporizhzhia dhe Dnipro janë kthyer në kështjella pasi ato janë përmbytur me refugjatë që ikin nga luftimet, duke i tendosur më tej burimet tashmë të tepruara. Të vendosura në kthesën e lumit Dnieper, i cili përgjysmon Ukrainën nga veriu në jug, zotërimi i tyre është jetik për të dyja palët, pasi forcat ruse ngadalë shtyjnë rrugën e tyre drejt veriut.

Është thënë shumë për përparimin e ngadaltë rus, por pavarësisht përpjekjeve të fuqishme të Ukrainës, ato po përparojnë. Rrethimi i qyteteve perëndimore të Ukrainës po vazhdon. E gjithë zona rreth Khersonit është tani nën kontrollin rus dhe një sulm i suksesshëm në Odesa do ta mbyllte Ukrainën nga deti, duke e kthyer atë në një vend pa dalje në det, duke bllokuar shumicën e importeve shumë të nevojshme të vendit.

Me kaq shumë në rrezik për të dyja palët, konflikti nuk duket se do të përfundojë së shpejti. Viktimat pritet të rriten ndjeshëm, fqinjët e Ukrainës janë tashmë afër pikës së ngopjes pasi refugjatët vazhdojnë të derdhen mbi kufi. Rreziku i përshkallëzimit është gjithmonë i pranishëm teksa Rusia përpiqet të ruajë ofensivën e saj ushtarake në Ukrainë dhe gjithashtu kontrollin e saj mbi opinionin publik në vend.

Mbijetesa politike e Vladimir Putin është gjithnjë e më shumë e lidhur me një rezultat të suksesshëm për Rusinë në këtë luftë, rritja e numrit të vdekjeve dhe shpejtësia e ngadaltë e ndjekjes së saj duke e mbështetur atë vazhdimisht në një qoshe, dhe presidentët e mbyllur janë të rrezikshëm.