Mediat serbe: Palmer dhe Grenell kanë qasje të ndryshme karshi dialogut Kosovë – Serbi

Sipas mediave serbe, pas nënshkrimit të dy marrëveshjeve për trafikun ajror dhe hekurudhor midis Kosovës dhe Serbisë, SHBA-të kanë marrur rolin e ndërmjetësuesit në dialogun Kosovë Serbi.

Konkretisht, shkruan Blic.rs, Matthew Palmer, si zyrtar i Departamentit të Shtetit tha një intervistë se i takon Kosovës dhe Serbisë të vendosun parametra për dialog dhe se “shkëmbimi i territorit ësht ende një mundësi nëse pajtohen të dyja palët”.

“I takon palëve të përcaktojnë parametrat e dialogut. SHBA mbështet të dy palët për të gjetur një mënyrë për t’u rikthyer në tryezën e bisedimeve, për të diskutuar të gjitha çështjet dhe për të gjetur një mënyrë për të ecur drejt normalizimit të marrëdhënieve”, tha Palmer.

Siç theksoi ai, njohja e ndërsjellë do të ishte rezultati ideal i zgjidhjes së këtij problemi.

“Ne do të donim që njohja e ndërsjellë e Kosovës dhe e Serbisë të ishte rezultati i procesit të bisedimeve,” tha Palmer.

E lidhur me publikimin e gazetës “EU-Observer”, ka reaguar i Dërguari Special i Presidencës së SHBA-ve, Richard Grenell dhe mohoi se SHBA-të janë të hapura për shkëmbimin e territoreve.

“Fake news”, shkroi Grenell në llogarinë e tij në Twitter duke komentuar mbi artikullin e gazetës.

“Unë jam në favor të asaj që dakordohen palët. Unë jam i përqëndruar në zhvillimin ekonomik, jo politikën”, shkroi Grenell.

Grenell gjithashtu u kontaktua nga Blici serb në lidhje me deklaratën e Palmer, por ky i fundit ka thënë se për këtë duket të kontaktohet vet Palmeri.