Më shumë se 7000 viktima nga tërmeti në Turqi e Siri

Numri i të vdekurve nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë tani është të paktën 7 mijë e 266.

Organizata vullnetare e Sirisë, “Helmetat e Bardha”, të njohura gjithashtu si Mbrojtja Civile e Sirisë, ka përditësuar numrin e të vdekurve në Sirinë veriperëndimore në 1020 në zonat e kontrolluara nga opozita. Sipas mediave shtetërore siriane, të paktën 812 persona kanë vdekur në zonat e kontrolluara nga qeveria. Kjo e çon numrin e përgjithshëm të vdekjeve të Sirisë në të paktën 1,832, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv

Ministri turk i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha në një konferencë për shtyp të martën se numri i të vdekurve në Turqi tani është 5,434.