Mbretëresha thyen traditën familjare, vendos që asnjë mbretëror të mos veshë uniformë ushtarake në funeralin e Princ Philipp

DailyMail ka kuptuar që në një vendim të minutës së fundit, të miratuar nga Mbretëresha, është bërë e qartë që asnjë mbretëror të mos veshë uniformë ushtarake në mënyrë që funerali të paraqesë një front të bashkuar familjar, transmeton lajmi.net.

Prapa skenave, oborrtarët janë zemëruar nga shqetësimi se Princi Harry, i cili u detyrua të hiqte dorë nga titujt e tij të nderuar ushtarakë dhe u transferua në ShBA, do të ishte i vetmi mbretëror në funeral pa uniformë ushtarake si gjithë të tjerët.

Harry, 36 vjeç, kuptohet se donte të vishte uniformën e veshjes Blues and Royals që kishte veshur ditën e martesës në maj të vitit 2018.

Si një ish-kapiten me Kalorësinë e Familjes, megjithatë, ai ka të drejtë të veshë vetëm një kostum të thjeshtë, me çdo medalje që është dhënë gjatë detyrave të tij ose nga Mbretëresha.

Në të kundërt, Princi i Wellsit, Duka i Kembrixhit, Konti i Wessexit dhe Princesha Royal do të kishin qenë, me konventë, për një funeral ceremonial mbretëror, me uniformë të plotë ushtarake.

Çështja u shtua kur Princi Andrew kërkoi të vishte uniformën e admiralit, një pozicion që ai kishte ofruar të shtynte duke marrë pasi u tërhoq nga detyrat publike në prag të skandalit Epstein.

Kryesisht Andrew nuk i janë hequr titujt e tij të nderuar ushtarakë dhe mbetet një zëvendës admiral në Marinën Mbretërore.

Kjo çoi në shqetësime brenda Familjes Mbretërore që nëse Andrew do i refuzohej kërkesa e tij për të shkuar me uniformë, ai dhe Harry do të ishin të vetmit me veshje civile që kishin bërë shërbim aktiv në ushtri.

Një burim pranë familjes mbretërore tha: Ekzistonte rreziku i sikletit të vërtetë.

Mbretëresha ka vendosur që për të ruajtur unitetin familjar dhe për të kursyer Harryn nga çdo poshtërim publik, të gjithë do të vishen njësoj, pra mantelet e mëngjesit dhe lidhjet e zeza për burrat, veshjet e zeza të thjeshta për gratë.

Tutje, besohet të jetë vetëm hera e dytë në më shumë se një shekull që anëtarët e Familjes Mbretërore nuk kanë veshur uniformë në varrimin e një monarku ose bashkëshortit të tyre.

Sidoqoftë, do të shihet si një tolerancë publike për Harryn pas intervistës së tij me bashkëshorten Meghan Markle që e dhanë për Oprah Winfreyn muajin e kaluar, në të cilën ata kritikuan anëtarët e familjes së tij të ngushtë dhe akuzuan institucionin për racizëm.

Pallati Buckingham mbrëmë nuk pranoi të komentojë, por DailyMail e kupton që vendimi do të shpallet zyrtarisht sot (e enjte).

Besohet se ekziston një dëshirë e mirëfilltë për të provuar të riparojnë marrëdhëniet e goditura familjare, veçanërisht përçarjen midis Harryt dhe vëllait të tij më të madh William, dhe varrimi i gjyshit të tyre të dashur mund të jetë një vend i mirë për të filluar gjithçka nga e para.

Diskutimet mbi këtë çështje u zhvilluan në telefon, me ndihmës të moshuar, përfshirë masterin e familjes, nën-admiralin Tony Johnstone-Burt, i cili u përpoq t’i negocionte dy vëllezërit për një zgjidhje.

Vendimi përfundimtar për këtë çështje u mor në dakordim me Mbretëreshën tashmë të ve./Lajmi.net/