Marrëveshja historike SHBA-talibanët dështon brenda më pak se 24 orëve

Marrëveshja e SHBA-së dhe talibanëve për t’i dhënë fund luftës 19-vjeçare në Afganistan ka filluar të shkelet më pak se 24 orë pas nënshkrimit, raporton Politico.

Sipas disa raporteve, luftimet midis talibanëve dhe forcave afgane rifilluan sot, një shkelje e marrëveshjes së paqes të nënshkruar nga zyrtarë amerikanë dhe talibanë të shtunën, më 29 shkurt.

Gjithashtu, talibanët nuk pranuan të marrin pjesë në bisedimet brenda afgane, e cila ishte një nga kushtet për tërheqjen e trupave amerikane derisa qeveria afgane liroi rreth 5.000 talibanë të zënë rob.

Presidenti afgan Ashraf Ghani, qeveria e të cilit nuk është e përfshirë në marrëveshjen SHBA-Talibanë, hodhi poshtë urdhrin e talibanëve.

“Nuk ka asnjë detyrim të lirojë 5,000 të burgosur,” u tha ai gazetarëve në Kabul.

Marrëveshja, e cila do të rezultojë në tërheqjen e trupave amerikane në 14 muaj, përballet me refuzimin nga një prej aleatëve më të afërt të presidentit amerikan Donald Trump.

“Le të mos bëjmë në Afganistan atë që bëri Obama në Irak”, tha senatorja Lindsey Graham.

“Ne kemi një shans për t’i dhënë fund kësaj lufte afgane me mençuri, por do të na duhen forcat e mbetura amerikane, si dhe prania antiterroriste në vitet në vazhdim, pasi nuk besoj në policinë e Al-Kaedës dhe talibanëve të ISIS”, tha ajo.

Në njërën nga sulmet e fundit, ambasadorja afgane në Shtetet e Bashkuara Roja Rahmani iu referua një deklarate të sekretarit të Mbrojtjes Mark Esper në Kabul që premtoi se Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen nëse talibanët nuk do të zbatonin angazhimin për të ulur dhunën.

“Ndërsa negociatat zhvillohen në Afganistan, unë e kuptoj se dhuna do të ulet,” tha Rahmani në Uashington.

“Më është thënë që forcat amerikane janë të gatshme dhe se nëse ka dhunë ata janë të gatshëm të reagojnë”, tha ajo.

“Nëse Talibanët dëshirojnë paqe, ata duhet të ndalojnë të vrasin Afganët,” përfundoi ajo.

SHBA dhe talibanët kanë nënshkruar një marrëveshje paqeje që synon t’i japë fund luftës në Afganistan, e cila ka vazhduar për 19 vjet.

SHBA, siç parashikohet në marrëveshje, do të fillojnë të tërheqin ushtrinë në këmbim të premtimit të talibanëve se Afganistani do të pushojë të jetë një fortesë e sulmeve terroriste.

Ushtria amerikane zbarkoi në Afganistan pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001.

Talibanët atëherë mbështetën Al-Kaedën dhe liderin e saj tashmë të vrarë, Osama bin Laden.