Macron zhvillon biseda telefonike me Putinin dhe Zelenskyn

Presidenti francez, Emmanuel Macron foli në telefon me presidentin rus Vladimir Putin të enjten, konfirmuan Moska dhe Parisi, pa dhënë detaje të diskutimit të tyre.

Sipas Pallatit Elyse, telefonata zgjati një orë e gjysmë dhe u mbajt në mëngjes.

Më pas, Macron telefonoi presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Një mbrëmje më parë, Macron kishte theksuar në një fjalim se donte të vazhdonte të bisedonte me Putinin.

“Ne nuk jemi në luftë me Rusinë,” tha Macron.

“Kam zgjedhur të qëndroj në kontakt me presidentin Putin dhe do të vazhdoj pa u lodhur të bëj gjithçka që është e nevojshme për ta bindur atë të tërheqë forcat e armatosura”.