Macron: Javën e ardhshme mundësi progresi për Shkupin dhe Sofjen

epa10029539 North Macedonia's Prime Minister Dimitar Kovacevski (L) and French President Emmanuel Macron (R) arrive for a family photo following an EU-Western Balkans leaders' meeting in Brussels, Belgium, 23 June 2022. The progress on EU integration and the challenges which the Western Balkans countries face in connection to the Russian invasion of Ukraine are topping the agenda when EU and Western Balkan leaders meet prior a European Council meeting. EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Forcat politike në Bullgari kanë detyrën europiane tê votojnë propozimin francez. Javën e ardhshme ka mundësi për ecjen përpara me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në këtë mënyrë është përgjigjur Presidenti francez, Emanuel Macron, pyetjes së korespodentes së Tv Klan nga Brukseli, Erisa Zykaj, se çfarë do t`u thotë qytetarëve të RMV-së dhe Shqipërisë që kanë 30 vjet që presin në dyert e Europës.

« Së pari, është e vërtetë që Maqedonia e Veriut ka bërë një punë historike me një kurajo të liderëve historikë, si Zoran Zaev që kanë marrë përsipër të gjitha rreziqet e nevojshme për të ndryshuar emrin e vendit dhe për të ndryshuar Kushtetutën e vendit. Më tej një shtet anëtar ka ndërhyrë me vonesë dhe ka kërkuar që të ketë ndryshime. Ne nuk mund të bëjmë sikur problemi nuk ekziston. A është e drejtë ndaj Maqedonisë së Veriut ? Do jua them me shumë sinqerite:. Jo. Eshtë për këtë arsye që ne kemi ushtruar shumë presion mbi Bullgarinë këto muajt e fundit, ka deklaruar Presidenti i Francës Emmanuel Macron

Presidenti Macron tha se forcat politike në Bullgari kanë detyrën e tyre europiane për të votuar mbi bazën e arritjeve, kurse më pas, sic u shpreh Presidenti Macron, do takohemi me përfaqësuesit e Maqedonisë së Veriut për të finalizuar këtë marrëveshje.

Nëse e gjitha kjo avancon në këtë mënyrë, atëherë ne mund të ecim përpara duke filluar që nga java e ardhshme, duke filluar nga organi i ambasadorëve të përhershëm të BE-së e më pas duke vijuar me procedurën dhe të mund të avancojmë kështu me këtë projet me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Por keni të drejtë, ata kanë pritur shumë duke marrë parasysh të gjitha përpjekjet që kanë bërë”, ka deklaruar Presidenti i Francës Emmanuel Macron

Epilogu I djeshëm, hedhja poshtë e propozimit francez, në mënyrë plotësuese ka vështirësuar situatën edhe ashtu të komplikuar për shkak të rënies së qeverisë bullgare. Vlerësimet janë se në këtë periudhë hapësira e manovrimit në Shkup e Sofje është shumë e vogël. Disa diplomatë avropianë publikisht kanë kritikuar Bullgarinë për pozicionin e saj dhe madje haptazi flasin se “konsensusi paraqet problem gjatë vendimmarrjes në BE, që u dëshmua me rastin e Maqedonisë së Veriut.