Lukashenko: Armët bërthamore ruse tri herë më të fuqishme se ato të hedhura në Hiroshima

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka thënë se vendi i tij ka filluar të pranojë armë bërthamore taktike ruse, disa prej të cilave ai tha se ishin tre herë më të fuqishme se bombat atomike që Shtetet e Bashkuara hodhën në Hiroshima dhe Nagasaki në vitin 1945.

Vendosja është lëvizja e parë e Moskës e kokave të tilla – armë bërthamore më pak të fuqishme me rreze më të shkurtër veprimi që mund të përdoren potencialisht në fushën e betejës – jashtë Rusisë që nga rënia e Bashkimit Sovjetik.

Hapi po vëzhgohet nga afër nga ShBA-ja dhe aleatët e saj, si dhe nga Kina, e cila ka paralajmëruar vazhdimisht kundër përdorimit të armëve bërthamore në luftën e Ukrainës.

“Ne kemi raketa dhe bomba që i kemi marrë nga Rusia”, tha Lukashenko në një intervistë me kanalin televiziv shtetëror rus Rossiya-1, i cili u postua në kanalin Telegram të agjencisë shtetërore të lajmeve Belta.

“Bombat janë tre herë më të fuqishme se ato të hedhura në Hiroshima dhe Nagasaki”, tha ai.