Lidhja Shqiptaro-Amerikane: Serbia ta njohë kushtetueshmërinë e Kosovës para se të ulen në dialog

Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane ka thënë se bazuar në zhvillimet e fundit është e qartë se Kosova po bën çdo gjë të mirë në ndërtimin e demokracisë dhe zbatimin e rendit dhe ligjit, ndërsa sipas tyre Serbia po bën çdo gjë të gabuar duke përdorur kërcënime dhe dhunë në veri të Kosovës kundër KFOR-it dhe gazetarëve dhe duke rrëmbyer tre policë të Kosovës.

Në një qëndrim dërguar mediave, thuhet se shqiptaro-amerikanët e kësaj lidhjeje mbështesin qëndrimin e kryeministrit Albin Kurti se Serbia duhet të njohë “kushtetutshmërinë e Kosovës”, përpara se Serbia dhe Kosova të ulen në tryezën e bisedimeve.

Përndryshe, theksohet se Kosova do të bëhet një Republika Srpska tjetër – “me pak fjalë, një shtet i dështuar dhe një problem i përhershëm për Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara”.

Deklarohet se për të arritur paqen dhe stabilitetin e qëndrueshëm në Evropën Juglindore, njohja reciproke dhe përfshirja graduale e Kosovës dhe Serbisë në strukturat evropiane dhe në NATO është e vetmja rrugë përpara dhe kjo sipas Lidhjes Shqiptaro-Amerikane mund të arrihet vetëm me mbështetjen e parezervë të Shteteve të Bashkuara.

Në deklaratën e dërguar citohet deputetja e Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar, Alicia Kearns, e cila shërben si kryetare e Komisionit të Përzgjedhur të Punëve të Jashtme. Sipas tyre, ajo foli para Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar më 5 qershor në mbështetje të Kosovës, ku e dënoi Serbinë “për orkestrimin jo vetëm të bojkotit të zgjedhjeve lokale të 23 prillit në katër komunat veriore, por edhe për shkaktimin e dhunës në rrugët e Kosovës”.

shtojnë se senatori i SHBA-së Robert Menendez, kryetar i Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, lëshoi një deklaratë më 16 qershor, ku bëri krahasimin e Kosovës si një “partner jetik” të Perëndimit me refuzimin e Serbisë për t’iu bashkuar SHBA-së dhe BE-së në vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë për luftën e saj ndaj Ukrainës, mungesën e përkushtimit ndaj dialogut midis Serbisë dhe Kosovës të lehtësuar nga BE dhe mobilizimin e ushtrisë së saj në kufirin e Kosovës. Kryetari Menendez sipas tyre shprehu zhgënjimin e tij ndaj reagimit të bashkësisë ndërkombëtare ndaj dhunës në veri të Kosovës dhe presionit joproporcional të ushtruar ndaj Kosovës.

Shkruajnë se më 14 qershor, Dr. Ivana Stradner shkroi një rast bindës në artikullin e saj në New York Post “Pse Biden po bën politikë qetësuese me një peng të Putinit derisa forcat e NATO-s u sulmuan?”, se “Marrëdhëniet Serbi-Rusi janë të gjalla dhe të mira”, se së bashku ato po përshkallëzojnë tensionet në Ballkan dhe se në vend që të qetësojnë Serbinë, BE-ja dhe SHBA-ja “duhet të bëjnë presion ndaj Beogradit që të pranojë pavarësinë e Kosovës dhe të vendosë sanksione ndaj Rusisë”.

“Stradner e kapi në mënyrë perfektë taktikën e Vuçiqit: të përdorë Kosovën si mjet pazaresh me Perëndimin duke e përshkallëzuar dhe më pas duke ulur dhunën etnike. Kjo është arsyeja pse ishte tronditëse që të shikohet ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier duke akuzuar publikisht qeverinë Kurti për krijimin e ‘atmosferës së krizës në veri’, dhe ambasadorin e SHBA-së në Serbi Christopher Hill duke e lavdëruar Serbinë se është një ‘partner konstruktiv’. Departamenti Amerikan i Shtetit, së bashku me Bashkimin Evropian, fatkeqësisht nuk e kanë kuptuar se presidenti serb Aleksandar Vuçiq nuk ka ndërmend të zgjidhë konfliktin ballkanik. Qëllimi i tij është që të fitojë kontrollin ndaj veriut të Kosovës duke u përpjekur që të dominojë në Evropën Juglindore, e jo të pranojë Asociacionin e Komunave Serbe si pjesë integrale e Kosovës”, thuhet tutje në njoftimin e dërguar mediave.

E megjithatë, theksojnë se kur Derek Chollet, këshilltar i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, u sfidua nga senatori Menendez në seancën dëgjimore të Komisionit të Marrëdhënieve me Jashtë më 18 maj rreth realiteteve të paraqitura nga Robert F. Worth në artikullin e tij në New York Times Magazine, “Si u ndërthur lidershipi i Serbisë me Sindikata Kriminale të Kombit,” Chollet sipas tyer pranoi se dokumentacioni novator i Worth-it ishte i vërtetë.

“Kjo është arsyeja pse kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, më 23 qershor deklaroi se Kosova ‘është e gatshme për zgjedhje të reja në veri dhe për tërheqjen e Policisë nga objektet komunale në katër komunat veriore, por vetëm pasi të plotësohen kornizat ligjore për to’”, thuhet në deklaratë.