Lewandowski kthehet në çështje politike

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka telefonuar kancelares gjermane, Angela Merkel për të kërkuar që Robert Lewandowski të përjashtohet nga rregullat e karantinës kur të hyjë sërish në Gjermani pas kualifikimit të Kupës së Botës kundër Anglisë.

Bayern Munich po i refuzon lejen Lewandowskit dhe David Alabas të luajnë në Mbretërinë e Bashkuar për vendet e tyre përkatëse gjatë pushimit ndërkombëtar për shkak të protokolleve strikte gjermane Covid në fuqi.

Lewandowski është grumbulluar nga Polonia dhe ishte përfshirë në formacion dhe të luante kundër Anglisë në Wembley më 31 Mars ndërsa Alaba do të përfaqësonte Austrinë në Hampden Park kur ata përballen me Skocinë më 25 Mars, por janë duke qenë mundësia ta realizojnë këtë varet nga klubi i tyre gjerman.

“Kryeministri i kërkoi kancelares që rregullat të vendosen në mënyrë të barabartë dhe të drejtë ndaj të gjitha përfaqësuesve të ekipeve kombëtare dhe, në sajë të kësaj, lojtarët polakë të Bundesligës gjithashtu do të jenë në gjendje të përfitojnë”, tha Zëvendës Ministri i Jashtëm, Pawel Jablonski për agjencinë shtetërore polake të lajmeve PAP

Zyrtarisht u takon qeverive rajonale në Gjermani të japin përjashtime të karantinës, të cilat nuk janë të pashembullta. Së bashku me Lewandowski, kryeministri gjithashtu ka kërkuar që sulmuesit të Hertha Berlinit, Krzysztof Piatek të lejohet një përjashtim për lojën në Wembley gjithashtu.

Në Gjermani, çdo lojtar i Bundesliga ose Bundesliga 2 do të duhet të futet në karantinë për 14 ditë nëse kthehen nga një vend që është në listën e “zonës së mutacionit”, siç është Britania e Madhe.

Mbretëria e Bashkuar është shënuar si një vend i “zonës së mutacionit” dhe kjo do të izolonte Lewandowskin dhe Alaban për dy javë, gjë që do t’i shihte ata të humbin ndeshje të mëdha kundër RB Leipzig dhe Union Berlin në Bundesliga, si dhe të dy ndeshjet e tyre e çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve kundër PSG-së.

Drejtori sportiv i Bayern Hasan Salihamidziç tha për mediat gjermane se Lewandowski nuk do të udhëtonte me aeroplan për në Angli si rezultat i këtij kushti të vendosur për t’u nënshtruar 14 ditëve karantinë.

“Nëse mbetet rasti që të kthyerit nga Anglia të futen në karantinë, ne nuk do të jemi në gjendje ta lejojmë Lewandowskin”, tha Salihamidziç për agjencinë gjermane të lajmeve Sport-Informations-Dienst.

Kur u pyet në lidhje me të gjatë konferencës së tij për shtyp të Premten, shefi i Bayern Hansi Flick konfirmoi: “Ne nuk do të pajtohemi. Megjithatë, nëse diçka ndryshon, ne do ta mbështesim atë”.