Kremlini thotë se anëtarësimi i Finlandës në NATO është një kërcënim për Rusinë

Kremlini tha të enjten se lëvizja e Finlandës për t’u bashkuar NATO-s ishte “padyshim” një kërcënim për Rusinë dhe se zgjerimi i bllokut ushtarak nuk do ta bënte Evropën apo botën më të qëndrueshme.

Duke folur me gazetarët në një telekonferencë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se hapat e ndërmarra nga Finlanda për t’u bashkuar me NATO-n ishin një shkak për keqardhje dhe një arsye për të imponuar një përgjigje simetrike, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Presidenti dhe kryeministri i Finlandës thanë më herët të enjten se vendi i tyre duhet të aplikojë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s.