Joshua Kimmich i etur për të nënshkruar me Barcelonën këtë verë

Pas vendimit të Lionel Messit për të mos ri-nënshkruar për Barcelonën këtë verë, vëmendja e plotë e klubit tani do të kthehet drejt nënshkrimit të një mesfushori të ri me tipare mbrojtëse, pas largimit të Sergio Busquets.

Është një fushë që është thelbësore për Barcelonën për të sjellë përforcime, dhe një nga ata që ka qenë shumë i lidhur është Joshua Kimmich.

Sipas gazetës Mundo Deportivo, kampionët e La Ligës janë shumë të interesuar për nënshkrimin e 28-vjeçarit dhe ndjenja është e ndërsjellë.

Kimmich është “shumë i emocionuar” për të bërë lëvizjen te Barcelona, ​​pasi ai duket të ndjekë hapat e Robert Lewandowskit, i cili bëri lëvizjen verën e kaluar.

Megjithatë, do të jetë një lëvizje shumë e ndërlikuar, pasi Bayern Munich nuk është shumë i gatshëm të shesë Kimmich, kontrata e të cilit nuk skadon deri në fund të sezonit 2024/25, që do të thotë se kampionët e Bundesligës nuk janë nën presion për të arkëtuar para.

Xavi Hernandez e ka identifikuar Kimmich si objektivin e tij numër një për të zëvendësuar Busquets në Barcelonë dhe me dy nga tre palët që dëshirojnë ta bëjnë këtë lëvizje, mund të jetë njëra që do të ketë disa lëvizje gjatë javëve të ardhshme.