Jemi pranë një lufte bërthamore? Bild: NATO nis stërvitjen sekrete në Gjermani

NATO po bëhet gati për një Luftë Bërthamore? Është tabloidi më i madh në vend, Bild, i cili bën të ditur se ushtria gjermane ka nisur përgatitjet për një skenar të tmerrshëm, madje ka nisur trajnimin e partnerët e NATO-s për të mbrojtur territorin e Aleancës për një sulm të mundshëmme armë bërthamore.

Bild i referohet agjencisë së lajmeve DPA, e cila ka publikuar një shkrim mbi një manovër sekrete të NATO-s e cila ka filluar këtë javë.

Titulli i Koduar i Stërvitjes quhet “Roja e Qëndrueshme” dhe ndër të tjera ka pasur stërvitje me përdorimin e avionëve bombardues luftarakë, të cilët mund të armatosen me armë bërthamore në rast lufte.

Stërvitja do të zhvillohet në bazën ajrore Nörvenich në landin e Nordrhein-Westfalen. Konsiderohet si një vendndodhje alternative e mundshme për armët taktike bërthamore amerikane të tipit B61, të cilat ruhen në Buchel në Rheinland-Pfalz.

Në të njëjtën kohë, stërvitja “Roja e Qëndrueshme” po zhvillohet në Büchel, gjatë së cilës forcat ajrore stërviten për të mbrojtur bazën ajrore atje kundër një sulmi. Sipas Bundeswehr, përdorimi i sistemit të raketave anti-ajrore “Patriot” po praktikohet në terrene të vështira.

Bombat me hidrogjen B61 të vendosura në Büchel gjithashtu mund të hidhen nga tornadot gjermane në një rast urgjence si pjesë e “pjesëmarrjes bërthamore” të NATO-s dhe më pas, për shembull, të eleminojnë forcat kundërshtare.

Armë të tjera bërthamore të SHBA thuhet se ruhen në Itali, Belgjikë, Turqi dhe Holandë. Për shembull, avionët luftarakë holandezë, apo tw vendeve si Belgjika dhe Italia janë gjithashtu të përfshirë në stërvitjen aktuale.

Sipas ekspertëve ushtarakë, manovrat e “Mesditës së Qëndrueshme” që zhvillohen rregullisht në praktikën e Tetorit, ndër të tjera, se si të transportohen në mënyrë të sigurtë armët bërthamore amerikane nga revistat nëntokësore në aeroplan dhe t’i montojnë ato nën avionët luftarakë.

Rreziku i një lufte që po zhvillohet edhe me armë bërthamore konsiderohet aktualisht të jetë prekshëm më shumë se në tre dekadat e fundit. Arsyeja kryesore është fundi i traktatit të INF për të hequr dorë nga sistemet me rreze të mesme të aftë për armë bërthamore.

SHBA anuloi marrëveshjen në verën e vitit 2019 me mbështetjen e partnerëve të saj në NATO, sepse ata supozojnë se Rusia e ka shkelur atë për vite me një sistem me rreze të mesme të quajtur 9M729 (kodi i NATO-s: SSC-8).

A ka nisur një garë e re armësh?

Ekspertët ushtarakë presin që tani mund të ketë një garë të re armatimesh. Shtetet e Bashkuara tashmë janë duke punuar në një sistem të ri celular, me bazë në tokë, me rreze të mesme që do të kishte qenë i paligjshëm në ditët e Traktatit INF. Sipas planit aktual, ai do të transportojë vetëm koka konvencionale – domethënë jo-bërthamore. Sidoqoftë, është e paqartë nëse do të qëndrojë kështu.

Përveç kësaj, marrëveshja e fundit e madhe e çarmatimit midis Rusisë dhe SHBA mund të skadojë së shpejti. Traktati i Fillimit të Ri për të kufizuar armët strategjike bërthamore përfundon në 5 Shkurt 2021. Rusia dhe SHBA po flasin për një zgjatje të marrëveshjes. Sidoqoftë, Moska kohët e fundit ka shprehur pak shpresë se mund të arrihet një marrëveshje me Uashingtonin nën Presidentin Donald Trump./GazetaShqip