Japonia shënon 530 raste të reja me koronavirus

FILE PHOTO: Passengers wearing protective face masks, following an outbreak of the coronavirus disease (COVID-19), walk to work the day before a state of emergency is expected to be imposed at a station in Tokyo, Japan April 7, 2020. REUTERS/Issei Kato

Ministria e Shëndetësisë e Japonisë konfirmoi 530 raste të reja të koronavirusit dhe katër vdekje të dielën, raporton CNN, transmeton lajmi.net.

Që nga e hëna, të paktën 7.967 raste janë raportuar në të gjithë vendin, duke përfshirë 712 infeksione nga anija Diamanti Princess Cruise, sipas ministrisë së shëndetësisë.

Numri i të vdekurve prej 114 përfshin 12 vdekje të lidhura me anijen.

Rritja e shpejtë në raste erdhi pasi pjesë të mëdha të Japonisë hynë në një fundjavë të parë nën një gjendje të jashtëzakonshme dhe Tokio regjistroi kërcimin e tij më të lartë të vetëm ditësh në raste të shtunën, me 197 infeksione.