Izraeli konfirmon nisjen e sulmeve të Iranit

Forcat Mbrojtëse të Izraelit e kanë konfirmuar fillimin e sulmeve të Iranit ndaj tyre.

Në njoftimin e IDF-së thuhet se sulmet mund të marrin orë të tëra për të arritur në Izrael.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se sistemet mbrojtëse të vendit janë vendosur dhe se Forcat e Armatosura Izraelite janë gati.

“Kam vendosur një parim të qartë – kushdo që na lëndon ne, ne e lëndojmë atë. Ne do të mbrohemi nga çdo kërcënim dhe do ta bëjmë këtë me gjakftohtësi dhe vendosmëri”, tha ai, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Sulmi vjen pas disa ditësh pritjeje se Irani po përgatitej të sulmonte Izraelin si hakmarrje për një sulm që vrau një komandant të lartë iranian.