Haziri konfirmon se Osmani do të bëhet kryetare e Kuvendit

Nënkryetari i LDK-së Lutfi Haziri ka konfirmuar se Vjosa Osmani do të udhëheq me Kuvendin e Kosovës.

Në një deklaratë për T7, Haziri tha se Osmani do të marrë zyrtarisht nesër pozitën e të pares së legjislativit.

“Albin Kurti do të jetë kryeministër dhe Vjosa Osmani kryetare e Kuvendit”, tha Haziri.

Ai shtoi se marrëveshja për bashkëqeverisje në mes të dy partive është arritur ditën e parë të muajit shkurt.

Ndërkohë nëpërmjet një shkrimi në Facebook, vetë Osmani ka deklaruar se përkrah marrëveshjen e arritur me VV-në.

Nesër, e hënë, do të mbahet seanca e Kuvendit të Kosovës, ku do të votohet për formimin e Qeverisë së re.

Sipas marrëveshjes që u nënshkrua sot, Qeveria e re e Kosovës, e udhëhequr nga LVV dhe LDK do të ketë 15 ministri, dy zëvendëskryeministra dhe rreth 33 zëvendësministra. Ndërkaq, kryetari i Kuvendit të Kosovës, do t’i takojë Lidhjes Demokratike të Kosovës.