Grekët sot votojnë për herë të dytë brenda një muaji

Grekët do të hedhin votën në kutitë e votimit të dielën për herë të dytë në pak më shumë se një muaj për të zgjedhur një parlament të ri.

Zgjedhjet e së dielës po mbahen nën hijen e një anijeje emigrantësh më 14 qershor, në të cilën qindra njerëz dyshohet se kanë humbur jetën në jug të Greqisë.

Partia Demokracia e Re e Mitsotakis fitoi zgjedhjet më 21 maj, 20 pikë më shumë se partia e majtë Syriza që sundoi Greqinë nga 2015 deri në 2019, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Por ajo nuk kishte shumicën e plotë të nevojshme për të qeverisur pa formuar një koalicion, duke nxitur votimin e dytë sipas rregullave të ndryshme që e bëjnë më të lehtë për partinë fituese të sigurojë një shumicë në parlamentin prej 300 vendesh.

Sondazhet në ditët e fundit kanë treguar Demokracinë e Re me më shumë se 40% të votave, me Syriza të kryesuar nga Alexis Tsipras që pason rreth 20%.

Fatkeqësia e mbytjes së anijes mënjanoi çështje të tjera në prag të zgjedhjeve, duke përfshirë krizën e kostos së jetesës dhe një aksident vdekjeprurës hekurudhor në shkurt që ekspozoi mangësitë në atë sistem të transportit publik.