Gjermania brenda 24 orëve regjistron mbi 1200 viktima nga Covid-19

Gjermania regjistroi 1 129 vdekje nga koronavirusi në 24 orët e fundit, një rekord i ri, deklaroi Instituti Robert Koch (RKI) i Sëmundjeve Infektive në Berlin.

Sipas RKI, janë regjistruar edhe 22 459 infeksione të reja.

Shifra më e fundit rekord u publikua të mërkurën e kaluar, kur u raportuan 24 740 infeksione të reja dhe 962 vdekje.

Gjermania ka forcuar kufizimet në Covid-19 në javët e fundit në mënyrë që të zvogëlojë numrin e infeksioneve të koronavirusit.

Numri në rritje i rasteve dhe vdekjeve të reja po bën presion në sistemin shëndetësor të vendit.

RKI ka numëruar 1,68 milionë infeksione me koronavirusin e ri në Gjermani që nga fillimi i pandemisë.