Gaza/ Një armëpushim i mundshëm mund të ndodhë brenda 24- 48 orëve nëse Izraeli pranon kërkesat e Hamasit

Një zyrtar i lartë i Hamasit tha për AFP sot se një armëpushim në Rripin e Gazës mund të jetë i mundur “në 24 deri në 48 orët e ardhshme” nëse Izraeli pranon kërkesat e lëvizjes palestineze.

“Nëse Izraeli pranon kërkesat e Hamasit, të cilat përfshijnë kthimin në Rripin verior të Gazës të palestinezëve të zhvendosur dhe një rritje të ndihmës humanitare, mund të hapet rruga për një marrëveshje brenda 24 ose 48 orëve të ardhshme,” tha zyrtari. Ndërkohë, një delegacion i Hamasit mbërriti sot në Kajro për të marrë pjesë në bisedimet për arritjen e armëpushimit në Gaza, sipas një zyrtari të lartë. Delegacioni kryesohet nga nënkryetari i Hamasit në Gaza, Khalil al-Haya, shtoi ai. Ushtria izraelite nisi dhjetëra sulme kundër Han Younis

Në të njëjtën kohë, ushtria izraelite njoftoi sot se ka intensifikuar operacionet e saj në qytetin Khan Younis në pjesën jugore të Rripit të Gazës, duke shkatërruar dhjetëra objektiva të Hamasit me sulme ajrore dhe artilerie.
Forcat ajrore dhe artileria izraelite goditën rreth 50 objektiva në gjashtë minuta, shpjegoi ushtria, në një përpjekje për të “forcuar sukseset operacionale në zonë”. Me këto sulme, “trupat shkatërruan infrastrukturën terroriste dhe vranë terroristët e Hamasit që vepronin nga instalimet civile në zonat e banuara”, shtoi ai.

Banorët vendas thanë se ishin të befasuar nga avancimi i shpejtë i tankeve izraelite, ndërsa përleshjet e reja shpërthyen me persona të armatosur palestinezë. Familjet nga një ndërtesë banimi kanë shkruar në rrjetet sociale se janë bllokuar në shtëpitë e tyre për shkak të pranisë së tankeve në rrugë.

Grupi i armatosur palestinez Xhihadi Islamik, nga ana e tij, njoftoi se gjuajti me raketa dy tanke dhe hodhi në erë një ndërtesë në të cilën kishin hyrë ushtarët izraelitë. Han Younis ka qenë në qendër të operacioneve të ushtrisë izraelite në javët e fundit. Këshilli i Sigurimit i OKB-së bën thirrje që civilët të mbrohen. Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka nënvizuar rëndësinë e mbrojtjes së civilëve palestinezë në Rripin e Gazës në mes të operacioneve të vazhdueshme ushtarake izraelite dhe pas incidentit të përgjakshëm gjatë shpërndarjes së ndihmave humanitare të enjten.

“Palëve u kërkohet të shmangin privimin e civilëve në Gaza nga shërbimet bazë dhe ndihma humanitare”, tha Këshilli i Sigurimit në një deklaratë të botuar të shtunën.

Këshilli shprehu “shqetësim të thellë se e gjithë popullsia e Rripit të Gazës, më shumë se dy milionë njerëz, mund të përballet me nivele alarmante të pasigurisë ushqimore “, shtohet në deklaratë.

Vendet anëtare të Këshillit përsëritën kërkesën e tyre për palët ndërluftuese “për të lejuar, lehtësuar dhe mundësuar dërgimin e menjëhershëm, të shpejtë, të sigurt, të vazhdueshëm dhe të papenguar të ndihmave humanitare në një shkallë të gjerë për popullsinë civile palestineze në të gjithë Rripin e Gazës”.

Ata gjithashtu i bënë thirrje Izraelit të mbajë të hapura pikat kufitare për ndihmat për të hyrë në Gaza, të lehtësojë funksionimin e kalimeve shtesë për të adresuar nevojat humanitare në një shkallë të gjerë dhe të mbështesë dërgimin e shpejtë dhe të sigurt të furnizimeve për njerëzit në të gjithë Rripin e Gazës.

Këshilli i Sigurimit shprehu gjithashtu shqetësimin e tij për incidentin që ndodhi të enjten gjatë shpërndarjes së ndihmave humanitare në qytetin e Gazës, ku dhjetëra palestinezë humbën jetën.

Ministria e Shëndetësisë e Hamasit akuzoi ushtarët izraelitë se qëlluan dhe vranë të paktën 115 njerëz dhe plagosën 760 të tjerë teksa vraponin për të marrë ndihma humanitare.

Ushtria izraelite u përgjigj se civilët vrapuan drejt kamionëve që transportonin ndihmat dhe dhjetëra prej tyre u shkelën. Ai shtoi se po hetohet për ngjarjen.

Këshilli i Sigurimit në deklaratën e tij i është shmangur caktimit të përgjegjësisë për incidentin. Thuhet vetëm se kishte përfshirje të forcave izraelite kur një turmë njerëzish rrethuan një autokolonë që transportonte ndihma humanitare në jugperëndim të qytetit të Gazës.

Top Channel