Euro 2020: Shaqiri e frymëzon Zvicrën ta mposhtë Turqinë, shpreson në kualifikim tutje nga vendi i tretë

Xherdan Shaqiri e ka frymëzuar Zvicrën ta mposhtur Turqinë 3:1 në ndeshjen e fundit dhe vendimtare në grup, për t’i mbajtur gjallë shpresat për kualifikim në mesin e 16 skuadrave më të mira në Euro 2020 nga pozita e tretë.

Shaqiri me dy supergola dhe Haris Seferovic me një, i ndihmuan kombëtares helvetike ta arrijë fitoren e parë në turneun e kësaj vere të dielën në Baku, ndërkohë që goli i  Irfan Kahveci i shërbeu Turqisë vetëm sa për ngushëllim, raporton Gazeta Express.

Turqi largohet nga Euro 2020 qysh në fazën e grupeve pas tri humbjeve në tri ndeshje.

Zvicra, ndërkohë, e mbyll grupin në vendin e tretë me katër pikë dhe goldallim -1, dhe do të shpresojë se katër pikë do t’i mjaftojnë ta sigurojë kualifikimin si njëra prej katër skuadrave të renditura më së miri në pozitën e tretë në grupin përkatës.

Nga Grupi A, Italia kualifikohet si lidere me nëntë pikë nga tri ndeshje dhe Uellsi nga vendi i dytë. Uellsianët u kualifikuan tutje para zviceranëve falë goldallimit më të mirë.