Dyshimet mbi vdekjen, djali i Zukorliq tregon çfarë u gjet në gjakun e myftiut të ndjerë

Djali i Muamer Zukorliq, Usama Zukorliq, kryetar i Partisë për Drejtësi dhe Pajtim, tha se pas vdekjes së myftiut, ai besohej se kishte vdekur nga shkaqe natyrore.

Mirëpo, siç tha ai në emisionin “Jutra” në “TV Prva”, familja ka bërë kontrolle shtesë, pasi dyshohej se nuk ishte vetëm një vdekje natyrale.

Usame Zukorliq ka thënë se zhvarrosja dhe autopsia duhet të bëheshin para ankesës tek autoritetet shtetërore.

“Rezultatet do të jenë gati për rreth shtatë deri në një muaj – tha Usame Zukorliq.

Ai ka thënë dje për B92.net se ky ka qenë momenti më i vështirë për të gjithë familjen, ndërsa i pyetur se për kë dyshon dhe a ka ndonjë indikacion tjetër, Zukorliq ka thënë se si familje kanë rënë dakord që të mos flasin publikisht para daljes së rezultateve zyrtare.

“Ne nuk duam të flasim për asnjë dyshim, por mbi të gjitha duam të dimë se në çfarë rrethanash vdiq babai dhe udhëheqësi ynë. Vetëm kur t’i marrim përgjigjet dhe kur të konfirmohen rezultatet që tashmë i kemi, do t’i publikojmë”, tha Usame për Jutro TV Prva.

Sipas tij, në gjurmët e gjakut të myftiut të ndjerë ka gjurmë të metalit të rëndë dhe e gjithë kjo thuhet në raportin mjekësor, si dhe se me shumë gjasa është pasojë e infarktit, raporton Dnevni Avaz, trasnmeton Gazeta Express.

Ai ka falënderuar autoritetet shtetërore të Serbisë që kanë mundësuar të gjithë procedurën e zhvarrosjes dhe autopsisë.