Duke ikur nga policia, kontrabandisti me emigrantë shkakton aksident të rëndë në San Antonio

Ky është momenti i tmerrshëm kur dy kontrabandistë, të moshës vetëm 12 dhe 15 vjeç, përplasen me automjetin e tyre në një autostradë në Teksas, ndërsa përpiqeshin t’i iknin policisë – duke plagosur rëndë migrantin e paligjshëm që po transportonin.

Shoferi 15-vjeçar sfidoi policinë në Frio County, në perëndim të San Antonios, njoftoi Departamenti i Sigurisë Publike në Teksas.

Pamjet e kamerave kapën momentin kur shoferi adoleshent humbi kontrollin në kushte të lagështa dhe u ngjit me automjet në një argjinaturë, raporton nypost.

Djemtë, të cilët nuk janë identifikuar, por janë të dy nga San Antonio, mund të dëgjoheshin duke bërtitur për ndihmë nga rrënoja e përmbysur pasi oficerët përdorën çekiçë dhe kazma për të thyer xhamat.

“Ju lutem, më ndihmoni zotëri”, dëgjohet duke thënë njëri nga adoleshentët.

Pasi u nxorën nga rrënojat, adoleshentët u filmuan të ulur në mes të autostradës, ndërsa oficerët punonin për të liruar emigrantin e paligjshëm të fshehur brenda bagazhit.

Aksidenti është vetëm incidenti i fundit që përfshin kontrabandistët adoleshentë, të cilët po joshen gjithnjë e më shumë nga kartelet për të transportuar emigrantë të paligjshëm në këmbim të parave të gatshme.

Adoleshentët shpejt pranojnë oferta pasi u është thënë në mënyrë të rreme se nuk do të ndiqen penalisht nëse kapen sepse janë të mitur.