Boris Johnson është në gjendje të mirë dhe stabile

British police officers stand on duty outside St Thomas' Hospital in central London, where Britain's Prime Minister Boris Johnson is in intensive care on April 7, 2020. - British Prime Minister Boris Johnson spent the night in intensive care after being admitted with a deteriorating case of coronavirus, prompting serious concerns on Tuesday about his health and the government's response to a still-escalating outbreak. Johnson asked Foreign Secretary Dominic Raab to deputise for him shortly before he was moved to the intensive care unit of a London hospital on Monday evening. (Photo by DANIEL LEAL-OLIVAS / AFP) (Photo by DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP via Getty Images)

Kryeministri britanik, Boris Johnson ka qenë në gjendje të qëndrueshme brenda natës dhe “mbetet në gjendje të mirë”, tha zëdhënësi i tij të marten, raporton CNN, transmeton lajmi.net.

Johnson është duke marrë trajtim standard të oksigjenit dhe po merr frymë pa ndihmë, shtoi zëdhënësi.

Duke iu drejtuar spekulimeve për gjendjen e Johnson, zëdhënësi tha: “Ai nuk ka kërkuar mbështetje pushtuese ose jo-pushtuese” dhe nuk është diagnostikuar me pneumoni.

Johnson u zhvendos në një njësi të kujdesit intensiv dje pasi gjendja e tij me simptoma të koronavirusit “u përkeqësua”, ka thënë zyra e tij.