Antitanka e famshme amerikane që po tmerron rusët

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët kanë dërguar armë në Ukrainë në javët e fundit përballë pushtimit rus. Imazhet e tankeve ruse të shkatërruara në mediat sociale kanë tërhequr vëmendjen te një armë e veçantë: raketa Javelin, shkruan The Washington Post, përcjell Bota sot.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera të NATO-s dërguan më shumë se 17,000 armë antitank, duke përfshirë raketa Javelin, në tokë në Ukrainë nëpërmjet Polonisë dhe Rumanisë në harkun kohor prej më pak se një jave këtë muaj.

Javelin ka marrë një valencë simbolike në bisedat pro-Ukrainase në internet. Ish-raporteri Christian Borys krijoi një imazh të një shenjtori që shtrëngon një Javelin dhe njësinë e tij të lëshimit. Imazhi në afishe dhe pajisje të tjera ka mbledhur më shumë se 1 milion dollarë, tha Borys në Twitter, të cilat ai tha se do të shkojnë në një bamirësi ndihme humanitare të fokusuar në Ukrainë.

Ndërsa një kolonë automjetesh ushtarake ruse që zvarriten drejt Kievit tërheq vëmendjen globale, raketat antitank janë në qendër të vëmendjes. Ekspertët e armëve thonë se Javelin mund të jetë veçanërisht efektiv kundër tankeve ruse, megjithëse ata paralajmërojnë se vetëm sistemet e raketave nuk kanë gjasa të ndryshojnë trajektoren e luftës.
ImageAntitanka Javelin

Çfarë është një Javelin?

Javelin është një sistem raketor antitank që mbyllet në pamjen termike të objektivit. Ushtari shikon përmes një njësie të lëshimit të komandës dhe zgjedh objektiva dhe lloje të ndryshme sulmi. Kur lëshohet, motori i lëshimit të raketës e nxjerr atë nga tubi përpara se motori i tij kryesor të ndizet dhe ta dërgojë raketën të fluturojë.

Fillimi më i butë redukton mbeturinat dhe tymin, duke e bërë më të vështirë për armikun të shohë se ku është nisur. Ai përdor atë që njihet si një sistem “zjarri dhe harro”, i cili lejon ushtarin të mbulohet ose të ngarkojë një raketë të re, ndërsa tjetra është duke gjurmuar drejt objektivit të saj.