Angelina Jolie shkon në Jemen për të ndihmuar refugjatët, krahason krizën atje me atë në Ukrainë

Aktorja e njohur, Angelina Jolie ka shkruar në Jemen për të ndihmuar refugjatët në mes të luftës në të cilën gjendjet Ukraina.

Fituesja e çmimit Oscar, 46 vjeç, bëri një postim për 12.4 milionë ndjekësit e saj në Instagram të dielën (6 mars) teksa mbërriti në kryeqytetin Aden, ku po punon me Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) për të ofruar ndihmë.

“Kam zbritur në Aden, për të takuar familjet e zhvendosura dhe refugjatët e UNHCR-së dhe për të treguar mbështetjen time për popullin e Jemenit”, shkroi Jolie në mbishkrim.

Foto: Getty Images

“Ndërsa ne vazhdojmë të shikojmë tmerret që shpalosen në Ukrainë dhe bëjmë thirrje për një fund të menjëhershëm të konfliktit dhe qasjes humanitare, unë jam këtu në Jemen për të mbështetur njerëzit që gjithashtu kanë nevojë dëshpërimisht për paqen. Situata këtu është një nga krizat më të rënda humanitare në botë, me një civil të vrarë ose të plagosur çdo orë në vitin 2022. Një ekonomi e shkatërruar nga lufta dhe mbi 20 milionë Jemenas që varen nga ndihma humanitare për të mbijetuar”, shtoi aktorja.

Jolie, e cila ka qenë prej kohësh një avokate e popullit të Jemenit, e krahasoi krizën e vazhdueshme humanitare të vendit me shkatërrimin aktual në Ukrainë, duke kërkuar dhembshuri për ata që janë prekur nga të dy konfliktet, shkruan People.

Foto: Getty

“Këtë javë një milion njerëz u detyruan të ikin nga lufta e tmerrshme në Ukrainë. Nëse mësojmë diçka nga kjo situatë tronditëse, është se ne nuk mund të jemi përzgjedhës se kush meriton mbështetje dhe të drejtat e kujt mbrojmë. Të gjithë meritojnë të njëjtën dhembshuri. Jetët e viktimave civile të konfliktit kudo janë me vlerë të barabartë. Pas shtatë vjet lufte, populli i Jemenit gjithashtu ka nevojë për mbrojtje, mbështetje dhe mbi të gjitha për paqe”, tha tute Jolie.

Që nga viti 2014, Jemeni ka përjetuar një luftë civile, me qeverinë jemenase të udhëhequr nga Abdrabbuh Mansur Hadi dhe lëvizjen Houthi të Këshillit të Lartë Politik që pretendojnë të drejtojnë vendin. Miliona civilë jemenas vazhdojnë të përballen me urinë ndërsa më shumë se 100,000 thuhet se kanë vdekur mes konflikteve.

Ndërsa, sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës po vazhdon pasi forcat e tyre filluan një pushtim në shkallë të gjerë më 24 shkurt – konflikti i parë i madh tokësor në Evropë në dekada. Detajet e luftimeve ndryshojnë nga dita në ditë, por qindra civilë janë raportuar tashmë të vdekur ose të plagosur , duke përfshirë fëmijë . Më shumë se një milion ukrainas kanë ikur gjithashtu, thonë Kombet e Bashkuara.