Anëtarësimi në NATO, Boris Johnson vizitë në Finlandë dhe Suedi

Kryeministri britanik, Boris Johnson do të udhëtojë për në Finlandë dhe Suedi për të diskutuar ambiciet e vendeve nordike për të aplikuar për anëtarësim në NATO.

Vizita do të shihet si një nxitje acarimi në Moskë, pasi presidenti rus Vladimir Putin përdori frikën e një aleance të zgjeruar të NATO-s si një justifikim për pushtimin e tij në Ukrainë, përcjell klankosova.tv.

Presidenti finlandez Sauli Niinisto, pritet të konfirmojë qëndrimin e vendit të tij për anëtarësimin të enjten, ndërsa një njoftim pritet nga socialdemokratët në pushtet të Suedisë të dielën pas konsultimeve gjatë fundjavës.

Johnson do të takohet me homologët e tij në Stokholm dhe Helsinki gjatë një udhëtimi njëditor të mërkurën, duke marrë pyetje nga shtypi në të dy vendet.

Pas dekadash neutraliteti, çështja e anëtarësimit në NATO u vendos në krye të axhendës politike si në Suedi ashtu edhe në Finlandë nga pushtimi i Ukrainës në shkurt, i cili hodhi një qendër të vëmendjes së ashpër mbi cenueshmërinë e fqinjëve të Rusisë ndaj agresionit nga Moska.