83 raste të reja me virus

FILE PHOTO: Medical personnel stand next to ambulances with COVID-19 patients as they wait in the queue at a hospital for people infected with coronavirus disease in Kyiv, Ukraine March 30, 2021. REUTERS/Gleb Garanich/File Photo

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë kryer 1.430 testime për Covid-19 dhe janë regjistruar gjithsej 83 raste të reja të infektimit.

Shkup – 45, Manastir – 8, Berovë – 6, Resnjë – 4, Kumanovë dhe Gostivar nga 3, Prilep, Kërçovë, Shën Nikollë dhe Makedonska Kamenica nga 2, kurse në Tetovë, Kavadar, Ohër, Shtip, Gjevgjeli dhe Dibër nga 1.

Nga numri i përgjithshëm i rasteve pozitive, janë regjistruar 13 riinfeksione.

79 pacientë janë shëruar, ndërsa nuk është raportuar për asnjë vdekje në 24 orët e fundit.

Sipas regjistrit të të vdekurve me diagnozë Covid-19 nga sistemi “Termini im”, janë regjistruar vetëm 2 persona të vdekur, një (78 vjeçar) nga Shkupi dhe një (62 vjeçar) nga Strumica, njëri person ka ndërruar jetë në shtëpi kurse tjetri në spital.