31 të vdekur në Madagaskar pas reshjeve të mëdha të shiut

Të paktën 31 njerëz kanë vdekur në Madagaskar pas një jave me reshje shiu të mëdha, thanë zyrtarët të shtunën.

Të paktën 15 persona mbetën të zhdukur në ishullin popullor turistik, sipas zyrës kombëtare të vendit për menaxhimin e fatkeqësive, pasi përmbytjet u intensifikuan në rrethet e Mitsinjo dhe Maevatanana.

Populli i Oqeanit Indian Tropikal është në mes të një sezoni intensiv shiu gjashtë muajsh që shpesh rezulton me viktima dhe dëme të mëdha.

Rrugët u përfshinë nga shirat dhe hyrja në zonat e prekura është ndërprerë.

Shirat e rrëmbyeshëm gjithashtu i bënë rrugë kryesire të pakalueshme, ndërsa një digë afër qytetit të Tanambe kishte shpërthyer, duke përmbytur fshatrat përreth dhe tokat bujqësore.